Polmic - FB

indeks osób (B)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Piotr Banasik,

pianista; ur. 8 lutego 1982, Katowice. Jego pierwszym nauczycielem był ojciec - Michał Banasik, pianista, improwizator, współzałożyciel duetu fortepianowego Banasik i Zubek. Rozpoczął regularną edukację w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Katowicach w klasie fortepianu Jadwigi Góreckiej. W Państwowym Liceum Muzycznym im. K. Szymanowskiego w Katowicach był uczniem absolwentów prof. Andrzeja Jasińskiego: Anny Góreckiej i Roberta Marata. Studiował grę na fortepianie w klasie Andrzeja Jasińskiego w Akademii Muzycznej w Katowicach (dyplom z wyróżnieniem w 2006). Tamże uzyskał stopień doktora (w 2015, na podstawie rozprawy doktorskiej Romantyczne inspiracje a oryginalny Język muzyczny w twórczości Franza Xavera Scharwenki na przykładzie wybranych utworów) i stopień doktora habilitowanego (w 2020; przedstawionym osiągnięciem artystycznym w postępowaniu habilitacyjnym był album płytowy Mieczysław Karłowicz - Wszystkie dzieła fortepianowe).

Swój kunszt wykonawczy doskonalił na kursach mistrzowskich pod kierunkiem takich pianistów, jak Vera Gornostaeva, Arie Vardi, Alexei Orlovetski, Dang Thai Son, Alexis Weissenberg oraz Krystian Zimerman.

Zdobywał nagrody i wyróżnienia na konkursach i festiwalach krajowych oraz zagranicznych. Już w 1993 roku otrzymał wyróżnienie podczas Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Getyndze. Jest laureatem Estrady Młodych XXXVI Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2002), zdobył I nagrodę na Festiwalu Młodych Muzyków w Gdańsku (2002), wyróżnienie z medalem na 48. Międzynarodowym Konkursie im. Marii Canals w Barcelonie (2002), I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym na Stypendia Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2003), Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Parnassos w Monterrey w Meksyku (2003), II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim dla Kandydatów do XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2005), na którym uzyskał nagrodę pozaregulaminową dla najlepszego uczestnika II etapu niezakwalifikowanego do finału, otrzymał wyróżnienie dla najlepszego Polaka na 4. Międzynarodowym Konkursie im. Franza Liszta we Wrocławiu (2009), I nagrodę oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie koncertu (III Koncert fortepianowy L. v. Beethovena) na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (2012).

Otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego dla Młodych Twórców oraz, kilkakrotnie, stypendia Ministra Kultury i Sztuki.

Piotr Banasik występuje z koncertami i recitalami w Europie (Polska, Niemcy, Czechy, Francja, Szwajcaria, Ukraina, Słowacja, Włochy) oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Meksyku, Brazylii, Etiopii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Grał z większością polskich orkiestr filharmonicznych, a także m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, z Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia "Amadeus",  Sinfoniettą Cracovią, Forchheimer Kammerorchester, Orkiestrą Symfoniczną Guanajuato w Meksyku, Orchestre National des Pays de La Loire we Francji, Paderewski Symphony Orchestra w USA, Orquestra Sinfonica do Parana w Brazylii. Występował pod batutą znanych dyrygentów (Agnieszka Duczmal, Mirosław Jacek Błaszczyk, Tomasz Bugaj, Łukasz Borowicz, Szymon Bywalec, Massimiliano Caldi, Sławomir Chrzanowski, Osvaldo Ferreira, Tomasz Golka, Czesław Grabowski, Zbigniew Graca, Jerzy Kosek, Alexander Liebreich, Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Jerzy Swoboda, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, John Neschling, Jerzy Salwarowski, Tadeusz Strugała, Jean-Pierre Wallez, Tadeusz Wojciechowski).

Uczestniczył w takich międzynarodowych festiwalach, jak 22. Septembre Musical de l'Orne we Francji (2004), 60. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach (2005, 2013), 24. Międzynarodowy Festiwal "Chopin w barwach jesieni" w Antoninie (2005), Festiwal Pianistyczny Alexisa Weissenberga w Szwajcarii (2007), 8. Muzyczny Festiwal Al-Ain w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (2008), gdzie wraz z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej wykonywał Koncert fortepianowy Es-dur KV 482 Wolfganga Amadeusa Mozarta, w 53. Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” (2010) oraz w festiwalu Oficina de Musica de Curitiba w Brazylii (2011, 2012).

Wziął udział w nagraniach radiowych i projektach płytowych. Nagrał recital fortepianowy dla Polskiego Radia Lublin. Wraz z Polską Orkiestrą Radiową nagrał dla Polskiego Radia III Koncert fortepianowy c-moll Ludwiga van Beethovena (2003). Z tą orkiestrą dokonał również nagrania II Koncertu fortepianowego Aleksandra Kulikowskiego, które zostało wydane przez Polskie Radio w 2014 roku. Uczestniczył w nagraniu płyt CD Chopin - młodym (Fryderyk Chopin, Mazurki op. 68 nr 2 i 3, Scherzo h-moll op. 20) i Mexico-Voyage (Kazimierz Wiłkomirski Aria, Witold Lutosławski Grave). Nagrał wraz z transmisją na żywo recital chopinowski dla węgierskiego Radia Bartok (2010). Pierwszy album solowy Piotra Banasika, zawierający wszystkie dzieła fortepianowe Mieczysława Karłowicza, został wydany przez firmę fonograficzną DUX w 2019 roku.

Piotr Banasik prowadzi od 2007 roku działalność pedagogiczną; pełni stanowiska adiunkta w katowickiej Akademii Muzycznej (od 2015), oraz kierownika sekcji instrumentów klawiszowych w Państwowej Szkole Muzycznej im. M. Karłowicza w Katowicach (od 2017). W 2013 roku został Pełnomocnikiem Rektora ds. Gospodarki Fortepianami w Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 2018 roku artysta jest kierownikiem Międzynarodowego Kursu Pianistycznego odbywającego się w Akademii Muzycznej w Katowicach.

Strona internetowa artysty: www.piotrbanasik.com

Wiktoria Antonczyk 2022