Polmic - FB

indeks osób (G)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Anna Górecka, pianistka; ur. 19 czerwca 1967, Katowice. Córka Henryka Mikołaja Góreckiego. W 1991 roku ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego. Następnie zdała z najwyższą punktacją do klasy prof. Wiktora Mierżanowa w Hochschule für Musik w Trossingen na studia podyplomowe.
Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Senigallii (1982), Międzynarodowego Konkursu im. Johannesa Brahmsa w Hamburgu (1992) oraz XXV Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki oraz Deutscher Akademischer Austauschdienst.
Jeszcze w czasie studiów rozpoczęła działalność koncertową. Wielokrotnie uczestniczyła w festiwalach takich, jak Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Festiwal Muzyki Polskiej w Bydgoszczy, Warszawskie Spotkania Muzyczne, Festiwal Kompozytorów Polskich. W 1994 roku zadebiutowała w Wigmore Hall w Londynie, dając recital złożony z utworów Roberta Schumanna, Johannesa Brahmsa, Karola Szymanowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Maurice’a Ravela. Odbyła dwukrotnie tournées koncertowe po Japonii (w 1993 z Sinfonią Varsovią, w 1996 z Filharmonią Śląską) oraz po Anglii (z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia). Występowała w takich salach koncertowych, jak Filharmonia Berlińska, Bösendorfer Saal w Wiedniu, Colston Hall w Bristolu, Wielka Sala Konserwatorium Moskiewskiego, Tokyo Geijutsu Gekijo, Osaka Festival Hall.
Jej repertuar obejmuje kompozycje od Bacha do muzyki XX wieku – utwory solowe i koncerty na fortepian z orkiestrą(Jana Sebastiana Bacha, Domenico Scarlatti’ego, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwiga van Beethoven, Franciszka Schuberta, Roberta Schumanna, Fryderyka Chopina, Franciszka Liszta, Edwarda Griega, Johannesa Brahmsa, Claude’a Debussy’go, Maurice’a Ravela, Aleksandra Skriabina, Sergiusza Rachmaninowa, Sergiusza Prokofiewa, Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego, Dymitra Szostakowicza i Mikołaja Góreckiego). Szczególne miejsce w rozległym repertuarze artystki zajmują utwory Henryka Mikołaja Góreckiego, a zwłaszcza jego Koncert klawesynowy (fortepianowy) op. 40.

Strona internetowa artystki: www.gorecka.republika.pl
(grudzień 2006)