Polmic - FB

wykonawcy (K)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Wojciech Koprowski,

skrzypek; ur. 14 kwietnia 1987, Łódź. W 2006 roku ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi w klasie Romana Lasockiego oraz Tomasza Bartosiaka. Był także uczniem Mirosława Ławrynowicza. W latach 1996-2008 pobierał również nauki u Wolfganga Marschnera i Ariane Mathaus w Spohr Akademie we Freiburgu. W 2011 roku ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Konstantego Andrzeja Kulki. W kraju i za granicą uczestniczył w kursach mistrzowskich, pracując z wieloma wybitnymi pedagogami, jak: Wolfgang Marschner, Robert Szreder, Krzysztof Węgrzyn, Sherban Lupu, Andres Cardenes, Igor Frolov.

Jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich, między innymi w Łodzi, Olsztynie, Gdańsku, Elblągu, Lublinie, Poznaniu oraz konkursów międzynarodowych - otrzymał II nagrodę na Konkursie im. Louisa Spohra w Weimarze (2001), IV nagrodę na Konkursie im. Louisa Spohra we Freiburgu (2003), II nagrodę na Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (2005), II nagrodę na "Konkursie Bałtyckim" w Gdańsku (2007), I nagrodę na Konkursie Muzyki Kameralnej im. Maxa Regera w Sondershausen (2009) oraz I nagrodę na Konkursie Kwartetów smyczkowych im. Maxa Regera w Weiden (2010). W 2006 roku był półfinalistą XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.

Wielokrotnie występował w ramach festiwali promujących młode talenty, takich jak: Estrada Młodych, Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki, Tydzień Talentów. Otrzymuje również zaproszenia na prestiżowe festiwale europejskie, między innymi Beethoven Festival Sutri (Włochy), Spohr Festiwal (Niemcy). Koncertował z wieloma filharmoniami w Polsce pod batutą wybitnych dyrygentów, jak Wojciech Rajski, Jerzy Kosek, Mirosław Błaszczyk, Bogusław Dawidow. Występował w Niemczech, Włoszech, Holandii, Słowacji, Austrii, Szwajcarii, Austrii, Szwecji oraz Kanadzie.

Był stypendystą Krajowego Funduszu Na Rzecz Dzieci, Fundacji Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, Lions Club Nike Warszawa oraz Ministerstwa Kultury w ramach programu Młoda Polska.

Jest jednym z niewielu skrzypków wykonujących w ramach jednego recitalu wszystkie Sonaty na skrzypce solo op. 27 Eugene Ysaye'a. Jego debiutancka płyta "Ysaye Impressions" była nominowana do nagrody Fryderyk 2010 w kategoriach recital solowy roku oraz debiut roku. Gra na instrumencie wykonanym przez Marka Olmę w 2007 roku.

aktualizacja: luty 2012