Polmic - FB

wykonawcy (B)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Aleksandra Bryła,

skrzypaczka, ur. 9 września w 1984, Płock. W 2003 roku ukończyła Ogólnopolską Szkołę II stopnia im. Henryka Wieniawskiego (tzw. „Szkołę Talentów”) w Poznaniu w klasie skrzypiec Jadwigi Kaliszewskiej i Marcina Baranowskiego. Pod kierunkiem tych samych pedagogów studiowała również w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, którą ukończyła z wyróżnieniem. W czasie studiów była stypendystką programu „ERASMUS”, w ramach którego kształciła się pod kierunkiem Sylvii Marcovici w Grazu. Uczestniczyła tajże w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych profesorów, m.in.: M. Jaszwili, K. Węgrzyna, M. Frischenschlagera, M. Ławrynowicza, P. Munteanu, F. Weigle, G. Sigla, N. Prischepenko, E. Runge.

Jest laureatką wielu konkursów skrzypcowych, m.in. zajęła II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu (1996), I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Aleksandry Januszajtis w Gdańsku (1997), zajęła I miejsce i otrzymała Nagrodę Specjalną w II Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych im. Grażyny Bacewicz w Łodzi (2001), I miejsce w XXVIII Konkursie Bachowskim im. Stanisława Hajzera w Zielonej Górze (2002), I miejsce w IX Konkursie Zespołów Kameralnych im. G. Bacewicz w Łodzi (2003), III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu (2004) oraz otrzymała I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Maxa Regera w Sondershausen (2009) i I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kwartetów smyczkowych im. Maxa Regera w Weiden (2010).

Niezależnie od sukcesów odniesionych jako solistka realizuje się na niwie muzyki kameralnej, zdobywając wiele nagród na konkursach kameralnych m.in. we Wrocławiu i Łodzi. Od 2007 roku współtworzy kwartet smyczkowy Meccorre String Quartet, z którym prowadzi żywą działalność koncertową zarówno w Polsce, jak i za granicą. Uczestniczyła w letnim kursie mistrzowskim Accademia Chigiana w Sienie współpracując z Trio di Trieste. W czerwcu 2009 roku brała udział w drugiej edycji Festiwalu Kwartetowego w Reggio Emilia we Włoszech.

Aleksandra Bryła była wielokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci jak również Fundacji Płockiej. Dzięki sponsoringowi Petrochemii Płock S.A. (obecnie ORLEN S.A.) od 1998 roku koncertuje na znakomitych skrzypcach Tadeusza Słodyczki.

Aleksandra Bryła występowała w kraju i za granica (m. in. w Chorwacji, Włoszech, Danii, Anglii, Niemczech, Austrii, Nowej Zelandii, Słowacji ). Koncertowała jako solistka z Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Młodzieżową Orkiestrą Kameralną Akademii Dźwięku z Darmstadt, “Mihail Jora” State Philharmonic Orchestra z Baku, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. Współpracowała m. in. z Marią Szwajger-Kułakowską, Markiem Drewnowskim, Ovidiu Balanem, Sławomirem Chrzanowskim. W jej repertuarze znajdują się sztandarowe pozycje solistycznego repertuaru literatury skrzypcowej jak również dzieła z kanonu muzyki kameralnej.

Od 2008 roku pracuje na stanowisku asystenta w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

aktualizacja: luty 2012