polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
„Byłem tu, Fryderyk”
24 stycznia 1018, Warszawa
XI Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego
29 stycznia - 10 lutego 2018 , Warszawa
XV Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego
31 stycznia 2018 roku
Henryk Mikołaj Górecki III Symfonia „Symfonia Pieśni Żałosnych”
Premiera płyty
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz
„Sinfonia Varsovia Kameralnie” – nowy cykl koncertów w siedzibie Orkiestry
3 stycznia - 5 grudnia 2018, Warszawa
Arte dei Suonatori Masterclasses
12–18 lutego 2018, Radziejowice

indeks osób (S)

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Y Z Ł

Piotr Sałajczyk,

pianista; ur. 7 stycznia 1982, Warszawa. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Józefa Stompla. Studia uzupełniał w Mozarteum w Salzburgu w klasie Pavla Gililova. Swoje umiejętności doskonalił także na kursach mistrzowskich, prowadzonych przez Aleksieja Maksymowa, Wiesława Szlachtę, Christophera Wynekena oraz Krystiana Zimermana. Obecnie jest asystentem w macierzystej uczelni.

Jako solista występował z wieloma orkiestrami, m. in. Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Filharmonią Śląską, Sinfonią Iuventus. Współpracuje z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO oraz Orkiestrą Muzyki Nowej. Brał udział w wielu festiwalach w Polsce („Warszawska Jesień“, Festiwal Muzyki Pawła Szymańskiego i „Chopiniana” w Warszawie, „Ars Cameralis”, „Wratislavia Cantans”, Chanterelle Festival, Międzynarodowy Festiwal im. G.G. Gorczyckiego, Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, Festiwal „Kwartet Śląski i jego goście“) i na świecie („Aksamitna Kurtyna” we Lwowie, Lwowski Międzynarodowy Festiwal „Wirtuozi”, Sommets Musicaux de Gstaad w Szwajcarii, Bejing Modern Music Festival w Chinach, Intersonanzen w Poczdamie, Unerhoerte Musik w Berlinie, Festiwal im. Anatolija Kos-Anatolskiego w Kołomyji). W 2009 roku został zaproszony do Berlina i Poczdamu na cykl recitali z muzyką najnowszą niemieckich i polskich kompozytorów. Na koncercie finałowym „Warszawskiej Jesieni” w 2011 roku wykonał z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej partię głosu syntetycznego w utworze Breaking News Aleksandra Nowaka.

Jako kameralista współpracuje z wieloma wybitnymi artystami, między innymi Urszulą Kryger, Piotrem Pławnerem oraz Kwartetem Śląskim. Jest również członkiem kwintetu fortepianowego Lasoń Ensemble działającego pod patronatem miasta Mikołowa.

Piotr Sałajczyk jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów (m. in. Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, Konkursu Muzyki XX i XXI wieku w Radziejowicach, Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, Międzynarodowego Konkursu Contessa Tina Orsi Anguissola Scotti w Pianello Val Tidone).

Wielokrotnie był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Jego debiut fonograficzny – płyta z ostatnimi sonatami L. van Beethovena oraz F. Schuberta, wydana przez firmę DUX w listopadzie 2011 roku - został wyróżniony tytułem „Maestro” francuskiego miesięcznika „Pianiste” (nr 72, styczeń-luty 2012).

aktualizacja: marzec 2012

Strona internetowa artysty: www.salajczyk.com