Polmic - FB

indeks osób (Z)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Dominika Zamara,

sopran dramatyczny; ur. 11 sierpnia 1981, Wrocław. Śpiewu uczyła się w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu w klasie prof. Hanny Celejewskiej, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. W 2005 roku otrzymała stypendium od rządu włoskiego na roczną naukę we włoskim Conservatorio w Weronie. W 2007 roku ukończyła z wyróżnieniem studia we wrocławskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem prof. Barbary Ewy Werner. Uczestniczyła także w kursach mistrzowskich, kształcąc się u najwybitniejszych włoskich śpiewaków.

Występowała w prestiżowych teatrach oraz salach koncertowych w Polsce (m.in. we wrocławskim Teatrze Polskim, Oratorium Marianum i Auli Leopoldinum oraz Dworku Chopina w Dusznikach), a także za granicą – we Francji, Niemczech, Włoszech, Anglii, Szwajcarii, Watykanie, Austrii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku i na Ukrainie.

W ostatnich latach do sukcesów artystki zliczyć można występ w Teatrze Narodowym w Montenegro w obecności prezydenta. Dwukrotnie w 2008 i 2011 roku odbyła tourneé po Francji podczas Festiwalu Muzyki Sakralnej wraz z wybitnym wirtuozem, organistą Fabrice Pitroisem. W 2011 roku śpiewała główną partię Mimi w operze Cyganeria w Padovie, zadebiutowała także w Los Angeles, występując w Warner Grand Theater wraz ze słynną Marią Newman i Chrisem M. Allportem, oraz w Hollywood i Malibu. Uczestniczyła w prestiżowym Festiwalu Mozartowskiego w Salzburgu i Festiwalu Stradivarii w Esine i Pisogne. Brała również udział w światowej premierze opery Tramonto Gaetano Coronary w Teatro Olimpico w Vicenzy. W 2012 roku śpiewała w operze Zanetto Mascagniego w Vicenzy i Padovie oraz dała recital w słynnej historycznej sali Tricolore w Reggio Emiglia. W planach ma występy z orkiestrą symfoniczną na Festiwalu w Arkansas (USA) oraz koncerty z kwintetem smyczkowym Teatro La Scala w repertuarze z filmów Disneya.

W 2011 roku we Włoszech ukazała się jej płyta pt. Dreams z ariami operowymi. Obecnie nagrywa kolejną, wraz z włoskim pianistą Alessandro Veną. W maju 2012 roku wydawnictwo SHIVA planuje publikację jej płyty z muzyką rosyjską. Artystka współpracuje także z radiem i telewizją włoską oraz hiszpańską.

W swoim repertuarze posiada opery, operetki, pieśni, muzykę sakralną, muzykę kompozytorów współczesnych, utwory w stylu rock oraz pop opera.

Obecnie mieszka we Włoszech.

aktualizacja: maj 2012

Strona internetowa artystki: www.dominikazamara.eu