Polmic - FB

wykonawcy (O)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Ryszard Jan Osmoliński,

skrzypek-kameralista, dyrygent, pedagog i kompozytor; ur. 27 marca 1952, Wrocław. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat we Wrocławiu, a następnie kontynuował w Liceum Muzycznym w Lublinie, uzyskując dyplom z wyróżnieniem w klasie skrzypiec prof. Oskara Ruppla. W tym czasie zainteresował się również dyrygenturą, kształcąc się u ówczesnego dyrektora Filharmonii Lubelskiej - Mariana Lewandowskiego. W 1974 roku ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi w klasie skrzypiec prof. Henryka Keszkowskiego i w klasie kameralnej prof. Kiejstuta Bacewicza, otrzymując tytuł magistra sztuki.

W 1972 roku jako student II roku Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi został najmłodszym członkiem Orkiestry Symfonicznej Państwowej Filharmonii w Łodzi, z którą, pod dyrekcją Henryka Czyża, występował w wielu krajach Europy. Od tego czasu zagrał w ponad 2000 koncertów symfonicznych, kameralnych i solowych w Polsce i zagranicą - w Austrii, Bułgarii, Czechach, Danii, Francjii, Słowacji, Rosji, Mołdawii, Gruzji, na Kubie, Meksyku, Mołdawii, Niemczech, Rosji, Szwecji, USA, Ukrainie, we Włoszech i Watykanie. Równocześnie sam był organizatorem ponad 300 koncertów kameralnych i wziął udział w licznych spotkaniach edukacyjnych jako pedagog, wykładowca i juror konkursów kameralnych w Polsce, USA, Niemczech i na Ukrainie.

W 1988 roku zainicjował w Sokolnikach Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyczne Lato” oraz Kursy Muzyczne dla Młodzieży; pod jego dyrekcją artystyczną odbyło się tu ponad 200 koncertów z udziałem artystów z całego świata. Był również pomysłodawcą i organizatorem „Łódzkich Dni Muzyki Kameralnej”, Ogólnopolskiego Konkursu Smyczkowych Zespołów Kameralnych im. Grażyny Bacewicz oraz Festiwalu Młodzieżowych Zespołów Muzycznych w Liceum Muzycznym im. H. Wieniawskiego w Łodzi. Tutaj również powołał do życia w 1988 roku Orkiestrę „Łódzkie Smyczki”, z którą z powodzeniem koncertuje w całej Europie oraz w USA i Meksyku. Od 2006 roku jest jednocześnie dyrygentem i szefem artystycznym Akademickiej Orkiestry Politechniki Łódzkiej.

Ryszard J. Osmoliński od 1983 roku jest członkiem rzeczywistym Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków w Warszawie. Jest również aktywnym członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego od 1997 roku.

Ma na swoim koncie liczne nagrania dla Radia i Telewizji jako skrzypek i dyrygent oraz prawykonania utworów kameralnych i orkiestrowych kompozytorów polskich, włoskich, duńskich i szwedzkich.

Brał udział jako skrzypek i dyrygent w wielu koncertach w Instytutach Polskich i w innych ośrodkach polskich zagranicą propagując muzykę polską m.in. w Wiedniu, Graz, Rzymie, Paryżu, Berlinie, Sztokholmie, Budapeszcie, we Lwowie i Równem na Ukrainie, w Mexico City, Puebla oraz w USA w Salt Lake City, Parc City, Orlando, Cleerwater.

Za swoją działalność uhonorowany został licznymi dyplomami i nagrodami m.in.: „Premio Guarracino” w Neapolu, Nagrodą Prezydenta Miasta Łodzi, Nagrodą Rektora Politechniki Łódzkiej, Nagrodą Indywidualną I i II st. Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Zasłużony Kulturze „Gloria Artist” (2009), Nagrodą Ministra Kultury (2011) oraz Brązowym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez Prezydenta RP (2012).

aktualizacja: wrzesień 2012

Strona internetowa artysty: www.osmolinski.w.interia.pl