Polmic - FB

indeks osób (K)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Szymon Klima,

klarnecista; ur. 18 grudnia 1984, Kraków. Naukę gry na klarnecie rozpoczął w wieku ośmiu lat. Jako dziesięciolatek zaproszony został przez amerykańskiego jazzmana Brada Terry’ego do udziału w koncercie II Międzynarodowego Festiwalu Klarnetowego w Piwnicy pod Baranami w Krakowie. Wystąpił wówczas z czołowymi polskimi muzykami jazzowymi: Zbigniewem Wegehauptem i Joachimem Menclem. Jazzowy debiut Szymona został owacyjnie przyjęty przez festiwalową publiczność, a Brad Terry ponownie zaprosił go do koncertu z tym samym składem muzyków oraz holenderskim trębaczem Evertem Hakkema.

W 1998 roku wystąpił jako solista z Stoneleigh Youth Orchestra pod dyrekcją Adriana Browna podczas II Europejskiego Kongresu EuroCass w ramach programu UE “Kaleidoscope”. Dyrygent i orkiestra zaprosili Szymona do wspólnego występu w Londynie w 1999 roku, gdzie wykonał koncert G. Finzi'ego na klarnet z orkiestrą. W lipcu 1999 roku wystąpił na światowym Kongresie Klarnetowym w Ostende, organizowanym przez amerykańskie stowarzyszenie ICA. W październiku 2001 roku występował jako solista w Koncercie Es-dur C. M. Webera na klarnet i orkiestrę, podczas tournee Krakowskiej Młodej Filharmonii w Belgii i Holandii. Publiczność nagradzała go owacjami na stojąco.

Szymon uczestniczył w lekcjach mistrzowskich pod kierunkiem uznanych klarnecistów takich, jak: Guy Deplus (2003, 2005), David Campbell (2001).

Jako solista występował m.in. z: Sinfoniettą Cracovia, Capellą Cracoviensis, Capellą Bydgostiensis, Polish Chamber Ensemble, Orkiestrą Akademii Bydgoskiej. Koncertował również z Philippem Cuperem, Davidem Campbellem, José Maria Florêncio, Henri Wojtkowiakiem, Piotrem Tarcholikiem, Stevenem Harlosem, Mariolą Cieniawą, Piotrem Janosikiem, Łukaszem Syrnickim, Arkadiuszem Krupą, Wojciechem Turkiem oraz Krzysztofem Klimą.

Dokonał światowych prawykonań utworów Szczepana Tesarowicza: w 2005 roku - Le paysage avec Lacrimosa na koncercie poświęconym pamięci Marka Stachowskiego w Krakowie, w 2006 - Eine kleine Zauberflute musik podczas festiwalu "New Faces", w 2007 - Trio Inventio Concertante nr 2, podczas Koncertu Inauguracyjnego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Klarnetowej w Krakowie.

W październiku 2006 roku wraz z Polish Chamber Ensemble dokonał nagrania “live” Serenady Es-dur KV 375 W. A. Mozarta oraz muzyki z opery Czarodziejski Flet w opracowaniu J. Heidenreicha (emisja na antenie TVP 3 w dwóch odcinkach). Od tego samego roku jest on pierwszym klarnecistą tego zespołu. W roku 2010 wraz z gitarzystą Rochem Modrzejewskim nagrał płytę Tango, która została wydana przez wytwórnię BeArTon. Rok 2012 zaowocował kolejną - La Vision,  zawierającą XX-wieczną muzykę francuską, tym razem z pianistą Radosławem Kurkiem (wyd. również BeArTon).

luty 2013 (ai)