Polmic - FB

kompozytorzy (J)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Y Z

Barbara Jaźwińska (Jazwinski),

kompozytorka i pedagog; ur. 14 maja 1950, Chorzów. W latach 1968-72 studiowała kompozycję i teorię muzyki w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Ponadto odbyła studia w zakresie kompozycji i gry na fortepianie w Stanford University oraz doktoranckie studia kompozytorskie w City University w Nowym Jorku. Do grona jej wykładowców należeli m.in. Mario Davidovsky, Andrzej Dobrowolski, Gyorgy Ligeti i John Chowning.

Obecnie kieruje programem kompozycji w Nowcomb Music Department na Tulane University w Nowym Orleanie oraz wykłada kompozycję i teorię muzyki, pełniąc jednocześnie funkcję dyrektora Wydziału.

Utwory Jaźwińskiej prezentowane były na wielu festiwalach i koncertach w Polsce oraz innych krajach, m.in. na Festiwalu Laboratorium Muzyki Współczesnej w Warszawie, Festiwalu Muzyki Polskiej w Montrealu, Washington Square Contemporary Music Series, Gegenwelten Festival w Mannheimie i Heidelbergu, na koncertach organizowanych przez Edmonton Composers’ Concert Society, New York University New Music Ensemble oraz North/South Consonance Ensemble.

Artystka aktywnie zajmuje się promocją muzyki współczesnej. Od 1988 roku jest dyrektorem muzycznym cyklu koncertów „Spectri Sonori”, poświęconego prezentacji nowych utworów (w ramach ponad 50 koncertów wykonanych zostało przeszło 300 kompozycji przeznaczonych na różne zespoły kameralne).

Za swoją twórczość kompozytorską otrzymała szereg nagród, m.in. Prince Pierre of Monaco Composition Award za Sextet, I nagrodę na Nicola De Lorenzo Composition Contest za Music for Chamber Orchestra oraz nagrodę specjalną na I Konkursie Muzyki Improwizowanej w Gdańsku.

Otrzymuje liczne zamówienia na nowe utwory od tak znaczących instytucji i zespołów, jak New York University New Music Ensemble, Louisiana Music Teachers Association, Louisiana Sinfonietta, New Hudson Saxophone Quartet, Chamber Music Center at the Composers' Conference at Wellesley College i Quatuor Francis Poulenc oraz granty Presser Foundation, Newcomb Foundation, Metzner Foundation, Meet the Composer, Inc.

W latach 1971-79 była członkiem Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich.
 

lipiec 2013 (Anna Iwanicka-Nijakowska)

kompozycje

Music for Chamber Orchestra
Trzy miniatury na flet i fortepian (1969)
Dialoghi na fortepian solo (1975)
Sextet na flet altowy, klarnet, trąbkę, kontrabas, wibrafon i perkusję (1978)
Trio smyczkowe (1979)
Concerto for Chamber Orchestra and Cello Solo (1980)
Flower Shadows na sopran, flet (piccolo), klarnet, skrzypce, wiolonczelę i fortepian (1980)
The Seventh Night of the Seventh Moon na sopran, klarnet i fortepian (1980)
Stryga na orkiestrę symfoniczną (1984)
Incantations na skrzypce solo (1985)
Remembering the Muses na żeński chór a cappella (1988)
Invocations na skrzypce, wiolonczelę i fortepian (1989)
Visions na klarnet solo (1990)
To the Evening Star na sopran, flet, klarnet, skrzypce i fortepian (1991)
Sequenze Concertanti na orkiestrę smyczkową (1992)
Winter Dreams na flet, klarnet, skrzypce, wiolonczelę i fortepian (1994)
Quintet for flute, oboe, clarinet, bassoon and piano (1995)
Fantasy on Jazz na klarnet solo i orkiestrę symfoniczną [lub fortepian] (1995)
Blue Tango na obój, klarnet, fagot i fortepian (1999)
Images in Blue ma kwartet saksofonowy (2001)
Blue Shadows na flet, klarnet i fortepian (2002)
Designs in Blue Shadows na fortepian (2006)

literatura wybrana

Barbara Jazwinski w: American Composers Alliance [www.composers.com/barbara-jazwinski]
Tulane University - Liberal Arts - Music - Barbara M. Jazwinski [http://tulane.edu/liberal-arts/music/barbara-m-jazwinski.cfm]
Iwanicka-Nijakowska Anna Jaźwińska (Jazwinski) Barbara w: Kompozytorzy polscy 1918-2000, t. II Biogramy (pod red. Marka Podhajskiego), Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie / Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Warszawa / Gdańsk 2005
[materiały Archiwum Związku Kompozytorów Polskich]