Polmic - FB

wykonawcy (K)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Marta Kowalczyk,

skrzypaczka; ur. 1991, Koszalin. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku siedmiu lat w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie. Obecnie jest studentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i kształci się w klasie prof. Jana Staniendy.

W 2008 roku wygrała polskie eliminacje Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków i reprezentowała Polskę na finale Eurovision Young Musicians w Wiedniu. Jest laureatką wielu konkursów krajowych i międzynarodowych, m. in.: I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie „Paganini Junior” Radia BIS, I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym na Skrzypce Solo im. Tadeusza Wrońskiego, I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie im. Rodziny Grobliczów w Krakowie, I nagrody oraz specjalnej nagrody European Union of Music Competitions for Youth za największą indywidualność artystyczną na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Bled (Słowenia), I nagrody oraz specjalnej nagrody European Union of Music Competitions for Youth za największą indywidualność artystyczną na Konkursie Młodych Muzyków im. P. Konjovica w Belgradzie, IV nagrody na IV Międzynarodowym Konkursie im. Tadeusza Wrońskiego na Skrzypce Solo, III nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Portschach (Austria), I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Duetów z Fortepianem w Warszawie (wraz z Łukaszem Chrzęszczykiem).

Koncertowała w wielu krajach Europy, a ponadto w Chinach, Kanadzie i USA. Wielokrotnie występowała z Orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej; koncertowała także, między innymi, z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej (Festiwal "Chopin i jego Europa"), Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Filharmonii Opolskiej, Orkiestrą Filharmonii Zielonogórskiej, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Symfoniczną z Klagenfurtu, którymi dyrygowali m.in: Antoni Wit, Jacek Kaspszyk, Ruben Silva, Sławomir Chrzanowski, Jan Stanienda, Łukasz Borowicz.

Jest stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Sinfonia Varsovia oraz programu stypendialnego "Młoda Polska".

aktualizacja: listopad 2013 (ai)