Polmic - FB

kompozytorzy (D)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Y Z

Jarosław Drozd,

perkusista i kompozytor; ur. 1985, Przemyśl. Studiował grę na instrumentach perkusyjnych u prof. Mirosława Adrjanczyka w Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 2006 roku na uczelni tej podjął również studia kompozytorskie w klasie prof. Andrzeja Dziadka. Jako stypendysta programu Sokrates/Erasmus w latach 2007-2008 studiował w Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze u Andreasa Boettgera (perkusja), Ericha Troga (pierwszego kotlisty Deutsches Symphonie Orchester Berlin) oraz Johannesa Schollhorna (nowa muzyka). Od tego okresu aktywnie współpracuje z zespołem muzyki współczesnej, prowadzonym przez Schollhorna, specjalizując się w wykonawstwie utworów drugiej awangardy oraz najnowszej muzyki z wykorzystaniem technologii komputerowych.

Jako perkusista współpracował z orkiestrami i zespołami kameralnymi, dokonując prawykonań utworów. Z zespołem perkusyjnym Rhythm Song nagrał siedem płyt z klasyką perkusyjną.

Jest laureatem konkursów kompozytorskich, m.in. w 2009 roku otrzymał I nagrodę na IV Konkursie Kompozytorskim Śląskiej Trybuny Kompozytorów za utwór Sonore.

Jego utwory były wykonywane i nagrywane dla Programu 2 Polskiego Radia m.in. przez muzyków Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Radiową Grupę Perkusyjną NOSPR, z zespołem Camerata Silesia, na koncertach i festiwalach w Polsce i za granicą.

Prowadzi także nowatorskie badania z wykorzystaniem technik neuroobrazowania, dotyczące muzyki stochastycznej w świetle psychofizjologicznej teorii poznania.

Jest członkiem Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich.
 

aktualizacja: styczeń 2014 (mkk, ai)

kompozycje

Sonore na orkiestrę kameralną (2009)
Excito mortem na oczy, taśmę i instrumenty (2010)
Głębie Ciemności na fortepian i perkusję (2011)
Przeźrocze paranoi na flet, klarnet, trąbkę, skrzypce, altówkę i wiolonczelę (2011)
Pieśń z czeluści na perkusję (2012)
Galaktyki otchłani na 2 perkusistów (2012)
Pryzmat iluzji na 11 instrumentów (2013)