Polmic - FB

indeks osób (C)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Teresa Janina Czekaj,

pianistka, kameralistka i pedagog; ur. 1959, Częstochowa. Ukończyła Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Zbigniewa Szymonowicza. Studia pianistyczne kontynuowała w Konserwatorium Paryskim w klasie Dominika Merlet, a także na kursach mistrzowskich u Nikity Magaloffa, Pascala Rogé, Paula Badury-Skody i Rudolfa Kerera.

Jest laureatką międzynarodowych konkursów pianistycznych.

Jako solistka i kameralistka koncertuje w niemal wszystkich państwach europejskich, a także w Azji i w Stanach Zjednoczonych. Jest współzałożycielką tria „Arsis”, które specjalizuje się w wykonawstwie muzyki mniej znanej, zapomnianej.

Często włącza do swych programów koncertowych muzykę polską. Jest także autorką pracy poświęconej Juliuszowi Zarębskiemu i prezentowanemu przez niego fortepianowi o dwu klawiaturach. Współpracowała z COLISEE, francuskim Komitetem Więzi z Europą Wschodnią, przygotowując wydarzenia artystyczne mające przybliżyć polski dorobek kulturalny francuskiemu odbiorcy. W czasie trwania Roku Chopinowskiego 2010 została wybrana do roli przewodnika po Paryżu i konsultanta włoskiego filmu o Chopinie zrealizowanego na potrzeby telewizji RAI. Pojawiła się w nim m.in. obok Marthy Argerich, Adama Harasiewicza i Roberto Prossedy.

Ponadto prowadzi działalność pedagogiczną, koncentrując się przede wszystkim na problemach związanych z interpretacją muzyki Franciszka Schuberta, Karola Szymanowskiego i Fryderyka Chopina i z przygotowywaniem do konkursów pianistycznych.

Od 2012 roku jest prezesem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków we Francji, które organizuje comiesięcznie koncerty w Bibliotece Polskiej w Paryżu.

Współpracuje również z polską i francuską prasą, pisząc artykuły na temat korespondencji sztuk, muzyki, sztuki współczesnej i historii Polski. Współredagowała francuską kolekcję dotyczącą muzyki klasycznej, a jako redaktor naczelny popularnej w Polsce kolekcji „Gazety Wojenne” przyczyniła się do udostępnienia czytelnikom wielu nieznanych dokumentów (w tym prasowych) dotyczących II wojny światowej.

W 2002 roku ukazał się tomik jej poezji Sny o zakazanym szczęściu, a w 2005 roku wydawnictwo Bellona wydało przetłumaczoną przez nią książkę Christiana de La Mazière Marzyciel w hełmie.

Mieszka w Paryżu.

aktualizacja: luty 2015 (ai)

Strona internetowa artystki: http://teresajaninaczekaj.jimdo.com