Polmic - FB

program "zamówienia kompozytorskie" (B)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Y Z

Andrzej Borzym jr,

dyrygent, kompozytor; ur. 12 listopada 1979, Warszawa.
Studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Ryszarda Dudka, którą ukończył w specjalności dyrygentura symfoniczno-operowa w 2003 roku. Następnie w latach 2003-2007 studiował kompozycję w klasie Zbigniewa Bagińskiego.

Dorobek kompozytorski Andrzeja Borzyma obejmuje kilkadziesiąt kompozycji – są to głównie utwory wokalne, zarówno kameralne, jak i chóralne oraz wokalno-instrumentalne, muzyka do spektakli teatralnych i filmów. Jedna z jego najnowszych kompozycji – 4 pieśni do słów Williama Shakespeare'a – została zamówiona w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyku i Tańca.

Ważne miejsce w działalności artystycznej Borzyma zajmuje aranżacja dzieł muzycznych w różnych stylistykach. Jest autorem wielu opracowań na rozmaite obsady wykonawcze: od fortepianu solo czy tria smyczkowego poprzez składy wokalne i chóry do wielkiej orkiestry symfonicznej.

Jego utwory mają w swoim repertuarze takie zespoły, jak kwartet wokalny Tempus, sekstet wokalny proMODERN, sekstet OPUS665, Zespół Wokalny Musica Aeterna, czy Collegium Musicum UW.

Jako dyrygent wielokrotnie występował na festiwalach krajowych i międzynarodowych. Współpracował z takimi zespołami, jak Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Orkiestra Festiwalu Muzycznego „W Krainie Chopina”, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej, Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej, czy Orkiestra Słoweńskiej Opery Narodowej w Mariborze. Jako chórmistrz w latach 2005-2007 prowadził Chór Kameralny Klubu Inteligencji Katolickiej "Ars Cantata", z którym zdobył nagrody na polskich konkursach chóralnych. Od 2002 roku jest drugim dyrygentem Chóru Kameralnego Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego. Z zespołem tym koncertował zarówno w Polsce, jak i za granicą – na Węgrzech, Słowacji, Litwie, w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Francji, Włoszech, Islandii, Egipcie i Chile. Od 2013 r. jest dyrygentem Zespołu Wokalnego Warszawskiej Opery Kameralnej.

Andrzej Borzym występuje również jako wokalista w wielu kameralnych zespołach. Był członkiem zespołu Il Canto, z którym wykonał przeszło 600 koncertów. Jest założycielem, kierownikiem i artystą Kwartetu Wokalnego Tempus specjalizującego się w muzyce dawnej, a zwłaszcza renesansowej.

aktualizacja: październik 2015 (wa)

kompozycje

W Białem na chór mieszany
Dies irae na chór mieszany
Paisaje na alt, harfę i wiolonczelę
Quasirondo na flet solo
Kwartet smyczkowy
Zabierz, Panie na baryton solo, chór, perkusję i smyczki
Suita smyczkowa
Mors Laocoontis na zespół wokalny
Magnificat na dwa zespoły wokalne
Sunshine Boys muzyka do spektaklu na orkiestrę
Dzieci lubią misie, misie lubią…  muzyka do filmu animowanego na orkiestrę (2006)
Ptaki muzyka do filmu animowanego na orkiestrę (2010)
El triptico latino cykl pieśni na sekstet wokalny i sekstet wiolonczelowy (2015)
4 pieśni do słów Williama Shakespeare'a na sekstet wokalny (2015)