Polmic - FB

indeks osób (S)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Maciej Staszewski,

gitarzysta i kompozytor; ur. 16 lipca 1984, Łódź. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, którą ukończył w klasie gitary klasycznej prof. Jerzego Nalepki (2008) i w kompozycji prof. Jerzego Bauera (2009).

Jako solista i kompozytor wielokrotnie brał udział w festiwalach międzynarodowych, w tym: w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Improwizowanej „Ad Libitum”, Międzynarodowym Festiwalu Indywidualności Muzycznych „Tansman 2012”, Światowych Dniach Muzyki ISCM, kilkakrotnie w koncertach „Musica Moderna” oraz w ramach ogólnopolskich sesji gitarystyki polskiej. Jego utwory były wykonywane tak w Polsce, jak i za granicą (m. in. w Austrii, Niemczech i na Ukrainie).

Maciej Staszewski współpracował z polskimi orkiestrami, m. in. z Orkiestrą „Łódzkie Smyczki”, Polish Camerata, Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej.

Zajmuje się również muzyką improwizowaną. Bierze udział w projektach free improvisation, współpracując m.in. z K. Knittlem, A. Kruglovem, Y. Yaremczukiem, M. Chołoniewskim, Miloszem Luczynskim. Jest członkiem grupy muzyki improwizowanej P.U.R Collective, z którą nagrał płytę Nichi Nichi Kore Kon’nichi w Domu Wydawniczym For Tune®.

W swojej twórczości kompozytorskiej nie ogranicza się jedynie do utworów na gitarę. Jest autorem kompozycji fortepianowych, kameralnych, chóralnych oraz elektroakustycznych. Wśród utworów opublikowanych oraz nagranych, w tym dla radia i telewizji, są kompozycje: Island of Sounds na gitarę i komputer oraz Ambient (DVD Kooperacja), Sonitus Noctis 2 na skrzypce i fortepian (CD z książką Sztuki nie sposób tworzyć ex nihilo. Jerzemu Bauerowi na siedemdziesięciolecie), a także wspólna kompozycja z Krzysztofem Knittlem Free for Windows na gitarę, harfę ISA, monochord midi i iPhone (CD Katedra Kompozycji, vol. 10). W 2006 roku napisał muzykę do filmu dokumentalnego Moja polskość, który był emitowany w TVP 2. Jego kompozycja Sonitus Noctis na gitarę została wydana w 2007 roku przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Od 2008 roku wykłada w macierzystej uczelni, obecnie na stanowisku adiunkta. W 2013 roku uzyskał stopień naukowy doktora sztuki muzycznej.

październik 2015 (wa)
 

Strona kompozytora: www.maciejstaszewski.com

kompozycje

Zaklęcia na gitarę (2003)
Concertino na gitarę i orkiestrę smyczkową (2003)
Sonitus Noctis na gitarę (2004)
Fantazja na gitarę i orkiestrę smyczkową (2004)
Trzy etiudy koncertowe na gitarę (2004)
Astrum na fortepian (2004)
Interludium na 3 gitary (2004)
Pentatonic tune na zespół perkusyjny i fortepian (2004)
A Quattro na kwartet smyczkowy (2005)
Koncert na gitarę i orkiestrę smyczkową (2005)
Miniatura na skrzypce i gitarę (2005)
Dies Irae na chór mieszany i fortepian (2006)
Sonitus Noctis 2 na skrzypce i fortepian (2006)
Muzyka do filmu dokumentalnego Moja polskość w reż. Katarzyny Jagodzińskiej, Krzysztofa Kalinowskiego (2006)
Ambitent na komputer (2009)
Island of Sounds na gitarę i computer (2009)
Transformacje na saksofon i komputer (2010)
Koncert na gitarę i orkiestrę kameralną (2011)
Free for Windows na gitarę, harfę ISA, monochord midi i iPhone (wspólnie z Krzysztofem Knittlem) (2011)
Let's start na big band (2015)
Alcázar na gitarę (2015)