polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
130. lat Akademii Muzycznej w Krakowie
25 lutego 2018, Kraków
Muzyczne dedykacje – kiedy głos bywa inspiracją
28 lutego 2018, Warszawa
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz

wykonawcy (C)

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z Ł

Jakub Chrenowicz,
dyrygent; ur. 1986, Poznań. Ukończył dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie prof. Jerzego Salwarowskiego w Akademii Muzycznej im. I.J.Paderewskiego w Poznaniu (dyplom z wyróżnieniem, 2010 r.). W ramach programu LLP/Erasmus kształcił się również w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem. Trzykrotnie otrzymywał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako stypendysta Accademia Musicale Chigiana studiował tam w klasie mistrzowskiej Gianluigiego Gelmettiego.
Został wyróżniony jako uczestnik międzynarodowych kursów i konkursów dyrygenckich. Został laureatem nagrody dla najlepszego uczestnika Ogólnopolskiego Kursu Dyrygenckiego prowadzonego przez Jerzego Salwarowskiego z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej (2007). W tym samym roku został ogłoszony najlepszym uczestnikiem Międzynarodowego Kursu Dyrygenckiego Ciudad de Torrevieja w Hiszpanii. Był również półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. M. Malko w Kopenhadze (2009 r.).
Pierwsze szlify zawodowe zdobywał pod okiem Antoniego Wita w latach 2010–2012, pełniąc funkcje asystenta w Filharmonii Narodowej. Dyrygował wieloma polskimi orkiestrami, m.in. Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej im. I.J.Paderewskiego w Poznaniu, Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej, Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej, Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej, Orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej, Orkiestrą Filharmonii Dolnośląskiej. Występował z wybitnymi solistami, w tym z Jadwigą Rappé, Izabellą Kłosińską, Konstantym Andrzejem Kulką, Piotrem Palecznym, Romualdem Tesarowiczem, Alexandrem Gavrylyukiem.
W sezonie artystycznym 2010/2011 zadebiutował w Filharmonii Narodowej podczas koncertu z okazji beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki w Kościele św. Stanisława Kostki i koncertu z okazji Święta Niepodległości. W kolejnym sezonie 2011/2012 odbył się jego debiut w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, gdzie objął kierownictwo muzyczne premiery Polskiego Baletu Narodowego „Opowieści biblijne”. Od sezonu 2012/2013 jest I dyrygentem Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
 
aktualizacja: październik 2015 (wa)