Polmic - FB

wykonawcy (B)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Lech Bałaban,
altowiolista; ur. 8 lutego 1964, Bielsko-Biała. Ukończył z wyróżnieniem Państwowe Liceum Muzyczne w Bydgoszczy w klasie skrzypiec swojego ojca Henryka Bałabana (1982). W tym samym roku podjął studia w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy pod kierunkiem Henryka Bałabana i Pawła Radzińskiego. Od 1985 r. studiował w klasie Jadwigi Kaliszewskiej w poznańskiej Akademii Muzycznej, którą ukończył w 1988 r. Drugi dyplom tejże uczelni uzyskał w 1994 roku, ukończywszy klasę altówki Andrzeja Murawskiego. Swój kunszt wykonawczy doskonalił na kursach mistrzowskich pod kierunkiem prof. E. Feltza, Z. Brona, O. Kagana, W. Pikajzena, M. Frischenschlagera i R. Ricciego.
Od początku swojej kariery działa jako solista, artysta orkiestr i pedagog.
Lech Bałaban jest laureatem znanych polskich konkursów: w 1980 roku został laureatem nagrody specjalnej IV Ogólnopolskiego Festiwalu Młodych Skrzypków w Lublinie; w 1984 roku zdobył wyróżnienie na IV Ogólnopolskim Konkursie Skrzypków im. Z.Jahnkego w Poznaniu; w 1993 plu. został laureatem I nagrody V Ogólnopolskiego Konkursu Altowiolistów im. J. Rakowskiego w Poznaniu. Był oficjalnym altowiolistą XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Odbył szereg tournée koncertowych, występując jako solista w wielu miastach Polski oraz w Danii, Słowacji, Niemczech, Austrii, Francji oraz w byłym ZSRR. Na prestiżowych festiwalach występował m.in. z Wandą Wiłkomirską, Ewą Pobłocką, Wadimem Brodskim, Konstantym Andrzejem Kulką, Krzysztofem Jakowiczem, Jakubem Jakowiczem, Waldemarem Malickim, Tomaszem Strahlem, Piotrem Pławnerem.
Ma na swoim koncie nagrania arcydzieł muzyki altówkowej. Z Orkiestrą Kameralną „Amadeus” nagrał koncerty altówkowe J. Ch. Bacha, G. F. Haendla, K. Pendereckiego, Concerto per viola ed orchestra d'archi M. Stachowskiego oraz Symfonię koncertującą W. A. Mozarta (wspólnie z Jarosławem Żołnierczykiem). Brał udział w nagraniu muzyki do filmu Alter ego (2007). W składzie zespołu Wieniawski Kwartet nagrał m.in. komplet kwartetów smyczkowych Krzysztofa Meyera dla wytwórni NAXOS. W 2014 r. ukazała się pierwsza płyta Kwartetu Rodzinnego Bałabanów, zawierająca utwory kameralne Antonina Dvořáka.
W dorobku altowiolisty należy również uwzględnić prawykonania utworów polskich kompozytorów, takich jak: Violetowa Rapsodia Piotra Wróbla (2002), Koncert na altówkę i orkiestrę smyczkową Zbigniewa Kozuba (2013), Ursyn Concerto na flet, obój, klarnet i altówkę Sławomira Czarneckiego (2015), Recit IV na altówkę i orkiestrę smyczkową Piotra Mossa (2015).
W sezonie 1984/85 występował w składzie orkiestry Operetki Śląskiej w Gliwicach. Od 1988 r. pracuje w Orkiestrze Kameralnej „Amadeus” Polskiego Radia na stanowisku koncertmistrza grupy altówek. Jest także członkiem kwartetu smyczkowego Wieniawski Kwartet i założycielem zespołu Kwartet Rodzinny Bałabanów.
Już w okresie studiów podjął pracę w charakterze nauczyciela gry na skrzypcach w poznańskiej Podstawowej Szkole Muzycznej nr 1 (1989 – 1992). W latach 1990 – 2014 był wykładowcą Poznańskiej Szkoły Talentów, w której wychował kilkoro laureatów konkursów muzycznych. Działalność pedagogiczną na uczelniach wyższych rozpoczął w 1992 roku, gdy został zatrudniony w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym tej uczelni, prowadzi klasę altówki. Od 2005 roku prowadzi klasę altówki również w Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie pracuje obecnie na stanowisku adiunkta. W 2011 roku został mu nadany stopień doktora habilitowanego nauk muzycznych. Jest wykładowcą Międzynarodowych Kursów Muzycznych w Łańcucie, Warsztatów Muzyka Naszych Czasów w Inowrocławiu, pomysłodawcą oraz dyrektorem artystycznym Kursu „Zagraj z Mistrzem” w Gnieźnie.
W 2008 roku został uhonorowany Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę.


aktualizacja: grudzień 2015 (wa)