Polmic - FB

wykonawcy (N)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Marcin Nałęcz-Niesiołowski,

dyrygent; ur. 30 sierpnia 1972, Gdynia. W 1996 ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej Bogusława Madeya. Studiował również śpiew solowy pod kierunkiem Leonarda Andrzeja Mroza w Akademii Muzycznej w Łodzi.
Od stycznia 1997 pełni funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Białostockiej. Jednocześnie jest dyrektorem artystycznym i dyrygentem Warszawskiej Orkiestry „Filharmonia” oraz dyrygentem gościnnym Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Współpracuje z orkiestrami w kraju (m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Gdańsku) i za granicą (Niemcy, Dania, Hiszpania, Rosja, Maroko, Meksyk, Stany Zjednoczone). Koncertował z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Sinfonią Varsovią i Polską Orkiestrą Radiową. W październiku 2001, w ramach festiwalu „Europalia”, odbył tournée koncertowe z orkiestrą kameralną Leopoldinum po Belgii. W 2005, wraz z Orkiestrą Filharmonii Białostockiej i pianistą Stanisławem Drzewieckim, wystąpił w Parlamencie Europejskim w Brukseli podczas koncertu inaugurującego obchody 25. rocznicy powstania „Solidarności”. W 2006 poprowadził Jutrznię Krzysztofa Pendereckiego w Smolnym Soborze w Sankt Petersburgu, z udziałem solistów i chórów rosyjskich oraz Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej.
Marcin Nałęcz-Niesiołowski jest laureatem I nagród konkursów muzycznych – na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Klas Skrzypiec i Altówki w Elblągu oraz na IV Konkursie Wokalnym im. Franciszki Platówny we Wrocławiu, gdzie zdobył także nagrodę specjalną Ministerstwa Kultury i Sztuki Grand Prix – „Rydwan Apollina”. Ponadto otrzymał: Nagrodę Ministra Kultury „Ad Astra”, ufundowaną dla młodych i utalentowanych twórców kultury (2001), Srebrny Krzyż Zasługi (2004), Srebrny Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2006).
Dokonuje nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i dla potrzeb filmu oraz nagrań muzyki rozrywkowej. W jego dorobku artystycznym znajduje się kilkanaście płyty CD. Dwie z nich otrzymały nominacje do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk”: z koncertami fortepianowymi Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusa Mozarta i Ludwiga van Beethovena w wykonaniu Stasia Drzewieckiego z towarzyszeniem orkiestry kameralnej „Mała Filharmonia” (w 1998), z Bajką Stanisława Moniuszki i II Suitą orkiestrową Piotra Czajkowskiego w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Białostockiej (w 1999). Uczestniczy także w wielu festiwalach i przeglądach muzycznych, m.in. w Forum im. Witolda Lutosławskiego, Warszawskich Dniach Oratoryjnych, Viva il Canto, Warszawskich Spotkaniach Muzycznych.
Różnorodny repertuar Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego obejmuje zarówno dzieła wokalno-instrumentalne, muzykę symfoniczną, operową, jak i prawykonania współczesnej muzyki polskiej.

aktualizacja: październik 2009