Polmic - FB

indeks osób (L)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Krzysztof Lasoń,
skrzypek; ur. 21 października 1978, Bytom. Pochodzi z rodziny o długich tradycjach muzycznych, jego ojcem jest kompozytor Aleksander Lasoń. Krzysztof Lasoń jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie Janusza Skramlika. Studiował także pod kierunkiem Yaira Klessa w Kunstuniversitaet w Graz oraz na Akademii Muzycznej w Warszawie u Mirosława Ławrynowicza. Swoje umiejętności wykonawcze doskonalił na kursach mistrzowskich u takich pedagogów jak Zakhar Bron, Gyorgy Pauk, Andrzej Grabiec, Robert Szreder, Jadwiga Kaliszewska, Irena Wojciechowska, Piotr Pławner, Han Górski. Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki oraz holenderskiej fundacji Iris.
Został laureatem Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie i Premio Tina Orsi Anguissola Scotti we Włoszech.
Jako solista koncertował w większości krajów Europy, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Gruzji, Turcji, Chinach, Indiach i Nepalu. Zdobył zespołowo i indywidualnie laury wielu festiwali, wśród których: "Warszawska Jesień", 
Melos-Ethos, Bejing Modern, Musica Polonica Nova, Festiwal EBU w Opatiji, Forum Muzyki Młodych w Kijowie, Lwowscy Wirtuozi, Kolory Ostrawy, United Islands w Pradze, Kolory Polski, Chanterelle,Festiwal Pianistyki Polskiej. Współpracował z takimi orkiestrami, jak Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Aukso, Akademicka Orkiestra Symfoniczna w Katowicach, Elbląska Orkiestra Kameralna, Sinfonietta Cracovia, Capella Bydgostiensis, Śląska Orkiestra Kameralna, orkiestry Filharmonii Kaliskiej, Filharmonii Śląskiej, Filharmonii Częstochowskiej oraz występował wielokrotnie w solowych partiach w Orkiestrze Muzyki Nowej. Ciekawym doświadczeniem w jego działalności koncertowej był występ w dniu 50-lecia ślubu belgijskiej pary królewskiej na zamku Laeken w Brukseli.
Ważne miejsce w jego działalności artystycznej zajmuje wykonawstwo muzyki współczesnej i udział w prawykonaniach kompozycji XXI wieku. Ma na swoim koncie również nagrania archiwalne dla Polskiego Radia oraz nagrania płyt, których dokonał z rozmaitymi zespołami kameralnymi. Krzysztof Lasoń jest pierwszym skrzypkiem trzech różnych formacji kameralnych – Lason Ensemble, Orkiestry Muzyki Nowej i grupy VOŁOSI, łączącej elementy muzyki klasycznej z ludową. Z tą grupą otrzymał Grand Prix, Nagrodę im. Czesława Niemena, nagrodę „Burza braw” oraz „Złote gęśle” dla najlepszego solisty na festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w Warszawie. Jest również laureatem Grand Prix Europejskiej Unii Radiowej za najlepszy utwór world music w Europie w roku 2010. Wraz z zespołem Lasoń Ensemble otrzymał nominację do nagrody Fryderyk 2013, „Pięć Kamertonów” francuskiego miesięcznika „Diapason” oraz tytuł płyty miesiąca angielskiego portalu MusicWeb International.
Artysta wykłada na uczelni wyższej, pełni funkcje adiunkta w Katedrze Instrumentów Smyczkowych Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

 
aktualizacja: styczeń 2016 (wa)