Polmic - FB

indeks osób (Ł)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Joanna Ławrynowicz-Just, pianistka; ur. 16 kwietnia 1975, Warszawa. Pochodzi z rodziny o wielopokoleniowych tradycjach muzycznych. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina), którą ukończyła z wyróżnieniem w klasie prof. Teresy Manasterskiej. Doskonaliła swoje umiejętności również pod kierunkiem Haliny Czerny-Stefańskiej, do 2001 r. W 2013 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego.
Zdobyła nagrody wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów pianistycznych: Berlińskiego „Steinway&Sons” (1990), Chopinowskiego w Darmstadt (1999), Konkursu im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Ajigasawa (2000), Brazylijskiego „Art Livre” w Sao Paulo (2001).
Od kilkunastu lat prowadzi ożywioną działalność koncertową jako solistka i kameralistka na całym świecie (w Europie, Azji, obu Amerykach, Nowej Zelandii). Występowała w wielu prestiżowych koncertach z towarzyszeniem znakomitych orkiestr i wybitnych dyrygentów.
Należy do grona najwybitniejszych polskich pianistów, może poszczycić się ogromną aktywnością fonograficzną. Dla wydawnictwa Acte Prealable nagrała już ponad 30 albumów płytowych. Jako jedyna polska artystka nagrała komplet dzieł solowych i kameralnych Fryderyka Chopina, wszystkie utwory na skrzypce i fortepian, na fortepian solo i koncert fortepianowy Romualda Twardowskiego. Dokonała również nagrań kompletu dzieł kameralnych i koncertów fortepianowych Henryka Melcera, kompletu dzieł kameralnych Józefa Elsnera, kompletu dzieł solowych Witolda Maliszewskiego. Ma na swoim koncie nagrania utworów na fortepian solo Władysława Żeleńskiego i dzieł kameralnych Zygmunta Stojowskiego. Jako pierwsza na świecie nagrała utwory fortepianowe Oskara Kolberga. Większość zarejestrowanych przez artystkę utworów to światowe premiery fonograficzne, które zdobywają wyróżnienia w renomowanych magazynach muzycznych na całym świecie. Joanna Ławrynowicz jest także autorką opracowań wykonawczych utworów fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
Obecnie pełni funkcje adiunkta w Katedrze Fortepianu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, prowadząc działalność pedagogiczną w swojej alma mater od 1998 r. Artystka prowadzi seminaria i kursy zarówno w Polsce jak i za granicą, między innymi w USA (Uniwersytet w Bloomington, Bard College), Chinach, na Litwie, we Francji (konserwatorium Boulogne Billancourt w Paryżu). Była jurorem podczas wielu konkursów krajowych i międzynarodowych, takich jak Międzynarodowy Turniej Pianistyczny im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego, Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Karola Nicze, Chopinowski Turniej Pianistyczny im. Haliny i Ludwika Stefańskich, Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Teodora Leszetyckiego, jak również podczas konkursów w Varenna we Włoszech i w Łucku na Ukrainie.


Strona internetowa artystki: www.lawrynowicz.info

aktualizacja: grudzień 2015 (wa)