Polmic - FB

indeks osób (N)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Ilona Nieciąg,
skrzypaczka; ur. w 1974 w Krakowie. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie skrzypiec prof. Kai Danczowskiej. Edukację muzyczną uzupełniała podczas Studiów Podyplomowych w Hochschule fűr Musik Detmold, a następnie na Studiach Solistycznych Solistenklasse pod kierunkiem prof. Grigorija Zhislina w Hochschule für Musik Würzburg. W latach 2008 – 2011 swoją sztukę wykonawczą doskonaliła w ramach Środowiskowych Studiów Doktoranckich na Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2012 r. na podstawie obronionej rozprawy pt. Utwory na dwoje skrzypiec w muzyce polskiej XX wieku nadano jej stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej Instrumentalistyka. Podczas studiów swoje umiejętności wzbogacała na Mistrzowskich Kursach Interpretacji pod kierunkiem Sándora Vegha, Borisa Pergamenshikova, Deneša Zsigmondy, lvry Gitlisa, Viktora Danchenko i Tibora Varghi.
Prowadzi ożywioną działalność koncertową jako solistka i kameralistka. W roli solistki występowała podczas koncertów Krakowskiej Młodej Filharmonii, Cameraty Vivaldi, Heidelberger Kammerorchester (Niemcy), Capelli Cracoviensis. Współpracowała z takimi renomowanymi zespołami, jak Sinfonietta Cracovia, Camerata Europena, Heidelberger Kantaten Orchestra, Detmolder Kammerorchester, Hannover Kammerorchester, Camerata Frankonia. Jako koncertmistrz prowadziła Orkiestrę Festiwalu Operowego w Zwingenbergu (2005) oraz orkiestrę Krakowskiej Opery Kameralnej (2004 – 2005).
Będąc cenionym partnerem w muzyce kameralnej, jest zapraszana do uczestnictwa w wielu prestiżowych wydarzeniach kulturalnych w kraju i za granicą (Niemcy, Francja, Szwajcaria). Od 2000 r. jest członkiem duetu skrzypcowego Duo Sonore. Dla niemieckiej wytworni Bayer Records zespół nagrał cztery albumy: G.-Ph. Telemann Sechs Sonaten für zwei Violinen TWV 40:101-106, Sechs kanonische Sonaten TWV 40:118-123, Il Maestro Veneziano – koncerty na dwoje skrzypiec A.Vivaldiego z orkiestrą Camerata Vivaldi. Ilona Nieciąg jest członkiem kwartetu smyczkowego Polish String Players oraz współzałożycielką i solistką kameralnego zespołu smyczkowego Da Camera, powstałego w 2007 r.
Od 2003 r. wykłada grę na skrzypcach w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Nowym Targu oraz w Orawskiej Szkole Muzycznej w Jabłonce. W 2007 r. otrzymała Certyfikat CEA Pedagoga Koncertującego. Prowadzi czynną działalność jako członek wielu organizacji pozarządowych, takich jak Stowarzyszenie Rozwoju Orawy, Orawskie Stowarzyszenie Artystyczne w Jabłonce, Stowarzyszenie Viva l’arte w Nowym Targu. W celu promocji kultury wysokiej w tym regionie zainicjowała w 2008 r. powstanie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej. W tym samym roku za działalność kulturalną na Orawie została uhonorowana Medalem Heródka.
 
aktualizacja: grudzień 2015 (wa)