Polmic - FB

indeks osób (S)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Krzysztof Stanienda,
pianista; ur. 22 lutego 1986 r., Warszawa.
Pochodzi z warszawskiej rodziny o tradycjach muzycznych. Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Edwarda Wolanina i klasie kameralistyki prof. Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz. Swoją edukację uzupełniał na Podyplomowym Studium Pieśni na UMFC w Warszawie (2012), podczas którego miał okazję pracować z wieloma światowej renomy śpiewakami i pianistami m.in. Mają Nosowską, Maciejem Pikulskim, Urszulą Kryger, Jadwigą Rappe i in. Krzysztof Stanienda wzbogacał swoje umiejętności wykonawcze na kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pianistów, takich jak Dang Thai Son, Wiera Nosina, Martin Hughes, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, Piotr Paleczny, Andrzej Jasiński, Dina Yoffe, Gottlieb Wallisch, Stefan Kutrzeba; a także u wybitnych kameralistów, takich jak Lee Kum-Sing, Avedis Kouyoumdjian, Márta Gulyás, Hatto Beyerle, Maria Szwajger-Kułakowska i Jerzy Marchwiński.
Jest laureatem konkursów krajowych i zagranicznych. Zdobył Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. K.Bacewicza w Łodzi (2007). Został finalistą na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej Gianni Bergamo Classic Music Award w Szwajcarii (2009) i laureatem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Stasysa Vainiunasa na Litwie (2014). Był także wielokrotnie nagradzany jako akompaniator, towarzysząc instrumentalistom na konkursach.
Jako solista i kameralista prezentuje się na koncertach w Polsce i za granicą. Od 2005 r. występuje na estradach filharmonii w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Opolu, Lublinie, Szczecinie i Białymstoku. Uczestniczył w wielu znanych polskich festiwalach: Muzyczny Festiwal w Łańcucie, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Krakowie, Festiwal „Wieczory w Arsenale” we Wrocławiu, Ogólnopolski Festiwal „Tydzień Talentów” w Kąśnej Dolnej, Warszawskie Spotkania Muzyczne, Europejski Festiwal Muzyczny w Otwocku, a także zagranicznych: Kyoto International Students Music Festival 2011 w Japonii, dwukrotnie Internationale Sommerakademie Prag-Wien-Budapest w Austrii, International Holland Music Sessions w Holandii oraz w Rosji, Szwajcarii, Szwecji i Hiszpanii.
Występował na jednej scenie z wieloma znakomitymi instrumentalistami, w tym z Lidią Grzanką-Urbaniak, Leszkiem Brodowskim, Bartoszem Bryłą, Stefanem Kamasą, Piotrem Reichertem, Janem Staniendą, Marią Staniendą, Kamą Grott, Andrea Azzi, Arturem Kasperkiem, Rafałem Kwiatkowskim, Agatą Szymczewską, Marią Machowską, Marcinem Zdunikiem, Anną Marią Staśkiewicz, Martą Kowalczyk. Koncertował ze znanymi zespołami, wśród których „Sinfonia Varsovia”, „Chopin Academia Orchestra”, Orkiestra „Wratislawia”, Austriacka Orkiestra Kameralna „Spirit of Europe”, Śląska Orkiestra Kameralna, Baltic Neopolis Orchestra, Kwartet Camerata, Barock Quartet.
Krzysztof Stanienda jest współtwórcą zespołu Chopin Piano Quintet, z którym nagrywał dla firmy płytowej Musica Sacra muzykę polską (nominacja do nagrody Fryderyk 2008). W 2010 r. wspólnie z Kamą Grott i Arturem Kasperkiem nagrał kolejną płytę, wydaną przez Universal Music Polska. Począwszy od 2008 r. współpracuje jako pianista-korepetytor przy Europejskich Warsztatach Muzycznych w Kołobrzegu. Od 2012 r. jest wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi również działalność pedagogiczną w warszawskich szkołach muzycznych.
 
aktualizacja: grudzień 2015 (wa)