Polmic - FB

indeks osób (Ś)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Aleksandra Świgut,
pianistka; ur. w 1992 r. w Nowym Sączu.
W latach 2011 – 2013 studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem Piotra Palecznego. Obecnie kontynuuje naukę w Akademii Muzycznej im. K.Szymanowskiego w Katowicach w klasie Wojciecha Świtały. Równolegle studiowała grę na klawesynie w klasie Małgorzaty Sarbak oraz fakultatywnie grę na fortepianie historycznym u Katarzyny Drogosz. Swoje umiejętności wykonawcze doskonaliła na kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych muzyków, między innymi przez R.Levina, M.Mosia, M.Grzybowskiego, M.Bilsona, Ch.Schornsheim. Wielokrotnie była stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, następnie Ministerstwa Kultury i Małopolskiej Fundacji Stypendialnej Sapere Auso. W 2010 r. uzyskała Stypendium Artystyczne im. Franciszka Wybrańczyka, a w 2012 r. – stypendium niemieckiej fundacji Jütting.
Uczestniczyła w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach pianistycznych zdobywając nagrody, wśród których najważniejszymi są: III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina organizowanym przez NIFC (2008), II nagroda na Konkursie Pianistycznym w Nowym Orleanie (2009), II nagroda oraz dwie nagrody specjalne (EMCY Prize, Bärenreiter Urtext Prize) na Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Pianistów w Ettlingen (2010) oraz II nagroda i nagroda specjalna na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Enschede (2010). Podczas Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Morningside Music Bridge w Calgary zajęła I miejsce w kategorii muzyka kameralna i III miejsce w kategorii koncert z orkiestrą.
W sferze jej zainteresowań znajduje się tak wykonawstwo historyczne, jak również muzyka współczesna. Jako solistka uczestniczyła w rozmaitych festiwalach międzynarodowych: 11. Wielkanocnym Festiwalu Beethovenowskim w Warszawie, w Międzynarodowych Spotkaniach Młodzieży we Lwowie, 64. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, Festiwalu PREMIA Filharmonii Łódzkiej, a także podczas inauguracji Roku Chopinowskiego w Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2006 oraz 2007 r. brała udział w Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym w Warszawie, wykonując z orkiestrą Akademii Beethovenowskiej I Koncert fortepianowy Ludwika van Beethovena. Obecnie Aleksandra Świgut jest reprezentowana przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena. Koncertowała także z Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej, Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej, Orkiestrą Symfoniczną UMFC w Warszawie, Netherland Symphony Orchestra, Liepaja Symphony Orchestra, Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Kameralną „Aukso” pod batutą tak znakomitych dyrygentów, jak Ł.Borowicz, M.Dworzyński, M.Moś, M.Niesiołowski, W.Rodek, T.Wojciechowski, M.Wolińska.
Prowadzi również działalność kameralną, występując w duecie z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem, pianistką Martyną Zakrzewską oraz skrzypaczką Agnieszką Świgut. W 2009 r. w trio, reprezentującym warszawską Szkołę Muzyczną im. K.Szymanowskiego, zdobyła I nagrodę na 32. Ogólnopolskim Konkursie Kameralnym we Wrocławiu.
 
aktualizacja: grudzień 2015 (wa)