Polmic - FB

wykonawcy (K)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Rafał Kwiatkowski,

wiolonczelista; ur. 7 czerwca 1978, Warszawa. Pochodzi z rodziny muzyków. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku siedmiu lat pod kierunkiem Jerzego Ługiewicza. W latach 1993-94 studiował u Cecylii Barczyk w Baltimore (Stany Zjednoczone), a następnie kształcił się w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie Andrzeja Orkisza, otrzymując w 2002 dyplom z wyróżnieniem.

Jest kilkakrotnym laureatem stypendium Ministerstwa Kultury, m.in. stypendium „Młoda Polska” dla wyróżniających się młodych artystów.

Już od najmłodszych lat zwyciężał w młodzieżowych konkursach w Polsce i Stanach Zjednoczonych, ale na światowych estradach zaistniał dzięki I nagrodzie na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym w Viňa del Mar w Chile (1996), czterem I nagrodom na: Międzynarodowej Trybunie Młodych Wykonawców w Lubljanie, Europejskim Konkursie „Young Concert Artists” w Lipsku, Międzynarodowym Konkursie Duetów w Kuhmo w Finlandii z pianistą Grzegorzem Gorczycą (1998) i w Światowym Finale Konkursu „Young Concert Artists” w Nowym Jorku (1999) oraz II nagrodzie na Międzynarodowym Konkursie im. Paulo Cello w Helsinkach (2002).

Rafał Kwiatkowski koncertował w Europie, obu Amerykach, Afryce i Azji, a podczas japońskiego tournée wystąpił m.in. z recitalem w Suntory Hall w Tokio. Począwszy od 1999 wielokrotnie odbywał trasy koncertowe po Stanach Zjednoczonych.

Jest zapraszany do udziału w tak renomowanych festiwalach, jak Festiwal im. Pablo Casalsa w Puerto Rico, festiwale Schleswig-Holstein, Europäischer Musik Sommer, Usedomer Musikfestival w Niemczech, Festiwal Muzyki Kameralnej w Kuhmo w Finlandii, Semanas Musicales de Frutillar w Chile, „Praska Jesień”, Światowy Kongres Wiolonczelowy w Petersburgu, a w Polsce – m.in. festiwale w Łańcucie, Dusznikach, Antoninie, festiwale muzyki kameralnej „Bravo Maestro”.

Artysta występuje i nagrywa z najlepszymi polskimi orkiestrami: m.in. Sinfonią Varsovią, Sinfoniettą Cracovia, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Polską Orkiestrą Radiową oraz Orkiestrą Filharmonii Narodowej, z którą debiutował w 1999 roku pod dyrekcją Stanisława Skrowaczewskiego.

Koncertował również z wieloma zagranicznymi orkiestrami, m.in. w Bogocie, Santiago, Los Angeles, Helsinkach, Moskwie, Budapeszcie, Palermo, Astanie oraz z Orkiestrą Filharmonii Monachijskiej. Jako solistą wziął udział w cyklu koncertów symfonicznych promujących polską kulturę przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, które odbyły się w Kopenhadze, Helsinkach i Bazylei.

W 2001 wykonał w Berlinie Koncert altówkowy Krzysztofa Pendereckiego pod dyrekcją kompozytora, a także bał udział w polskim prawykonaniu Concerto Grosso. Od tego czasu Penderecki zapraszał wiolonczelistę do polskich i zagranicznych wykonań swoich koncertów, jak również do ich rejestracji płytowych.

Wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej nagrał na płytę CD Koncert wiolonczelowy Witolda Lutosławskiego pod batutą Antoniego Wita (album nagrodzony m.in. dwoma Fryderykami w 2005).

Rafał Kwiatkowski oprócz działalności solistycznej z uprawia kameralistykę. Koncertował jako członek tria z Vadimem Brodskim i Waldemarem Malickim (m.in. w Wiedniu i Kopenhadze). Wspólnie z Konstantym Andrzejem Kulką, Krzysztofem Bąkowskim i Krzysztofem Jabłońskim został członkiem Kwintetu Warszawskiego, reaktywowanego po dwudziestu latach przez Stefana Kamasę. W lutym 2009 zagrał serię koncertów z Krystianem Zimermanem, wykonując kwintety fortepianowe Grażyny Bacewicz. Przedsięwzięcie zostało zwieńczone nagraniem płyty CD dla wytwórni Deutsche Grammophon Grażyna Bacewicz - II Sonata fortepianowa, I i II Kwintet fortepianowy, która w 2012 roku zdobyła 2 nagrody "Fryderyk" w kategoriach Najlepszy Album Polski za Granicą i Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Artysta jest gościnnie zapraszany do wspólnych koncertów z Meccore String Quartet oraz Szymanowski Quartet. Od 2017 roku jest członkiem Kwartetu Camerata.

Od 2005 prowadzi jednocześnie działalność pedagogiczną w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina; pełni obecnie funkcję profesora.

W 1999 otrzymał Paszport „Polityki” za wybitne osiągnięcia artystyczne.

aktualizacja: 2002, 2009 (Małgorzata Kosińska), 2023 (Wiktoria Antonczyk)

literatura wybrana

Dmowska Agnieszka Rafał Kwiatkowski, "Polish Culture" 2004 nr 1, s.50