Polmic - FB

indeks osób (S)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Bohdan Sehin,

ukraiński kompozytor, który wziął udział w Programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polski „Kolekcje – priorytet Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca; ur. 30 lipca 1976, Borszczów (Zachodnia Ukraina).

W 1994 roku ukończył Kolegium Muzyczne w Tarnopolu, następnie studiował kompozycję w Akademii Muzycznej we Lwowie w klasie Mirosława Skoryka (wnuka znakomitej Salomei Kruszelnickiej). Otrzymał na Ukrainie i w Polsce liczne nagrody za kompozycje i oprawę muzyczną do dzieł teatralnych. Jest laureatem II Nagrody w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorów im. S. Prokofiewa (Mariupol, 2000), II Nagrody w Narodowym Ogólnoukraińskim Konkursie Młodych Artystów Start (Kijów, 2003) i Nagrody Państwowej im. L. Rewuckiego. Dwukrotnie zdobywał stypendium Ministra Kultury RP Gaude Polonia. Będąc stypendystą w 2003 roku studiował w Krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie Zbigniewa Bujarskiego. W ramach tegoż stypendium studiował w klasie kompozycji Zygmunta Krauzego w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina (2006). Jako stypendysta Fundacji Przyjaciół „Warszawskiej Jesieni” skomponował utwór Why is my verse so barren of new pride dla Hilliard Ensemble (2003). Prawykonanie nastąpiło w czasie festiwalu „Arvo Pärt – człowiek pogranicza” w Sejnach w obecności Arvo Pärta. Był również stypendystą Gulliver Connect (2008) i Ukrainian Presidential (2008 – 2010). Jego kompozycja Talos na kwartet smyczkowy została zamówiona w 2014 przez Stowarzyszenie Neoarte w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”.

Jest uważany za jednego z czołowych przedstawicieli ukraińskiej sceny muzyki nowej, skupionej wokół estetyk awangardowych. Imponuje wyobraźnią dźwiękową i dojrzałym warsztatem kompozytorskim. W jego dorobku znajdują się zarówno bogate w ciekawe rozwiązania brzmieniowe utwory instrumentalne, jak i interdyscyplinarne projekty z pogranicza sztuk. Utwory Sehina są w repertuarze Lwowskiego Chóru Kameralnego Gloria, Hilliard Ensamble, Chóru Kameralnego Cantus z Użhorodu, Orkiestry Kameralnej Leopolis, Orkiestry Kiev Camerata pod dyrekcją Romana Rewakowicza, pianisty Józefa Örményego i in. Jego dzieła symfoniczne, chóralne i kameralne były wykonywane na Ukrainie, Białorusi, Litwie, w Polsce, Rosji, Francji, Szwajcarii i Niemczech.

Bohdan Sehin ma duże doświadczenie w organizowaniu i zarządzaniu festiwalami sztuki, takimi jak Festiwal Kontrasty we Lwowie (1998-2006), Velvet Curtain we Lwowie (2006), Kiev Music Fest (2009), Międzynarodowe Forum Music of Youth (2009, 2011, 2013). Od 2009 uczestniczy w organizacji projektów muzycznych przy współpracy Instytutu Polskiego w Kijowie, Goethe Instytut na Ukrainie i Austriackiego Forum Kulturalnego w Kijowie. Również w 2009 roku Sehin jako dyrektor zajął się koordynacją projektów z udziałem Ensemble Nostri Temporis. Od 2012 jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowych Kursów Mistrzowskich Muzyki Nowej w Kijowie (COURSE) i dyrektorem finansowym zajmującym się promocją muzyki współczesnej w Filharmonii Lwowskiej. Pełni funkcję dyrektora artystycznego Ukrainian Biennale for New Music, którego pierwsza edycja pod tą właśnie nazwą odbyła się na Ukrainie w marcu 2013 roku. Współpracuje także z Lwowskim Narodowym Teatrem Dramatycznym im. M. Zankoweckiej.
Bohdan Sehin jest członkiem Ukraińskiego Związku Kompozytorów.

 

aktualizacja: lipiec 2016 (wa)