Polmic - FB

indeks osób (S)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Aleksy (Oleksii) Szmurak (Shmurak),

ukraiński kompozytor, pianista, który wziął udział w Programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polski „Kolekcje – priorytet Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca; ur. 22 listopada 1986, Petersburg.

W 2010 ukończył Ukraińską Narodową Akademię Muzyczną im. P. Czajkowskiego, gdzie studiował kompozycję pod kierunkiem Ałły Zagajkiewicz i Jurija Iszczenki, a także pobierał lekcje gry na fortepianie u Borysa Archimowicza. Uczestniczył w kursach mistrzowskich i wykładach Briana Ferneyhough’a, Georghisa Aperghisa, Vladimira Tarnopolskiego, Yuvala Shakeda, Enno Poppe, Lizy Lim, Johannesa Kreidlera, Siergieja Newskiego i Simona Steena-Andersena. Brał również udział w zajęciach i odczytach z „Ensemble Recherche”, „Arditti Quartett” i „Ensemble Mosaik”. Został zwycięzcą kilku konkursów kompozytorskich, m. in. „Step to the Left” (Petersburg 2009), „Convergence” (Szwajcaria 2011). Obecnie sam organizuje międzynarodowe kursy mistrzowskie muzyki nowej „Course”.

Oleksii Shmurak w poszukiwaniu własnego języka muzycznego nie ogranicza się do znanych środków muzycznej ekspresji – żongluje stylami i konwencjami, na bieżąco odkrywa nowe techniki wokalne, wykorzystuje improwizację i eksperymentuje z brzmieniem – nie tylko instrumentów, ale i przedmiotów codziennego użytku. Jest autorem kompozycji różnych gatunków, w tym prac audiowizualnych, projektów z gatunku sztuki site-specific, muzyki do pokazów mody. Artysta współpracował ze znanymi ukraińskimi pisarzami Jurijem Andruchowyczem, Jurijem Izdrykiem i Tarasem Prochaśko, komponując muzykę do audiobooków z odczytami poezji. Tworzy również na potrzeby teatru, eksplorując związki muzyki ze sztuką sceniczną. Jako członek duetu „Blook”, ma również doświadczenie w komponowaniu muzyki na żywo z twórcami elektroakustycznymi i audiowizualnymi. Jego utwory wykonywano w ramach licznych festiwali i projektów we Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemczech, Polsce, Słowacji, Rosji, Gruzji, Armenii, na Ukrainie, Białorusi pod kierunkiem takich dyrygentów, jak Petro Tovstukha, Francois Deppe, Grzegorz Wierus, Oleg Paiberdin, Fiodor Ledniov i Vladimir Gorlinski. Kompozycje Szmuraka są w repertuarze Moscow Contemporary Music Ensemble, Pro Artelnstitute Ensemble, GAM-ensemble, Ricochet Ensemble, Convergence Ensemble i wiolonczelisty Zoltana Almashi.

Uczestniczył w ponad dwustu krajowych i światowych prawykonaniach utworów kompozytorów ukraińskich i zagranicznych w roli solisty oraz jako uczestnik zespołów kameralnych. Jest współzałożycielem duetu „Blook” oraz zespołu Ensemble Nostri Temporis. Ponadto Oleksii Shmurak jest kierownikiem artystycznym rozmaitych projektów muzycznych i multidyscyplinarnych. Przeprowadził kilka autorskich projektów solowych, w tym „Unimportant Music” i „KlavierAbend” (2013). Uczestniczył w licznych festiwalach na Ukrainie, Białorusi, w Rosji, Polsce i Niemczech, w tym: „Inna przestrzeń” i „Utracone w tłumaczeniu” (Moskwa), „Muzyczne epoki: Fin de siecle” (Petersburg), „Dialogi” (Mińsk), „Kontrasty” (Lwów), „Gogolfest” (Kijów), Międzynarodowe Letnie Kursy Nowej Muzyki w Darmstadt (Niemcy) oraz „aXes. Triduum muzyki nowej” (Kraków).

Jego cztery zagubione tańce na 11 wykonawców I have lost my Eurydice zostały zamówione w 2014 przez Stowarzyszenie Neoarte w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”. Premiera dzieła w wykonaniu Neo Temporis Group odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.

 

aktualizacja: lipiec 2016 (wa)