Polmic - FB

indeks osób (A)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Zoltan Almashi,

ukraiński kompozytor i wiolonczelista, który wziął udział w Programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polski „Kolekcje – priorytet Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca; ur. 22 stycznia 1975, Lwów.

Ukończył Lwowską Akademie Muzyczną im. M. Łysenki w klasie kompozycji i wiolonczeli Jurija Łaniuka, później studia doktoranckie w Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy im. Piotra Czajkowskiego pod kierownictwem Yevhena Stankovycha. Od 2002 roku wykłada kompozycję na tejże uczelni. Jest dwukrotnym laureatem Międzynarodowego Konkursu im. Sergieja Prokofiewa w Mariupolu (jako wiolonczelista i kompozytor w latach 1998 i 2000), a także laureatem Nagrody Państwowej im. L. Rewuckiego za twórczość kameralną (2003).

Od 2000 Zoltan Almashi pracuje jako wiolonczelista w Narodowym Zespole Solistów „Kijowska Kamerata”, jest także członkiem różnych zespołów kameralnych wykonujących muzykę współczesną, m. in. Ricochet, Ensemble Nostri Temporis.

W 2008 roku był stypendystą programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gaude Polonia”, w ramach którego odbywał staż kompozytorski u Aleksandra Lasonia w katowickiej Akademii Muzycznej.

Utwory Zoltana Almashiego wykonywane były w Polsce, Szwajcarii, Francji, Holandii, Mołdawii, na Litwie i Białorusi. W 2003 roku jego septet Życie przedłużone zabrzmiał na Festiwalu Gaudeamus Music Week w Amsterdamie w wykonaniu Moscow Contemporary Music Ensemble. Jest uczestnikiem wszystkich największych festiwali muzycznych w Ukrainie jako kompozytor i wykonawca – „Kontrasty” we Lwowie, kijowskie „Forum Muzyki Młodych”, „Kyiv Music Fest”, „Muzyczne Premiery Sezonu”, „Dwa Dni i Dwie Noce” w Odessie.

Jego kompozycje są zamawiane przez rozmaite europejskie instytucje kulturalne. W 2004 na zamówienie Europejskiego Towarzystwa Kulturalnego, kompozytor stworzył Sonatę nr 2 na wiolonczelę i fortepian, pierwsze wykonania odbyły się w Krakowie i Amsterdamie. W 2009 otrzymał zamówienie od Polskiego Instytutu w Kijowie, w wyniku którego powstała kompozycja A liść uniosą dalej wody rzeczne…, wykonana przez Polską Orkiestrę "Sinfonia Iuventus" pod dyrekcją Romana Rewakowicza podczas koncertowego tournée w Polsce i Ukrainie.

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Kontrasty” we Lwowie (2015) odbyło się prawykonanie Kwartetu jego autorstwa na klarnet in B (klarnet basowy), skrzypce, fortepian i instrumenty perkusyjne, który został zamówiony przez Fundację Muzyki Nowej Kwartludium w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”.

aktualizacja: lipiec 2016 (wa)