Polmic - FB

indeks osób (B)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Andrzej Borzym,

dyrygent; ur. 22 lipca 1955, Warszawa. W 1981 roku uzyskał dyplom na Wydziale Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie dyrygowania prof. Henryka Wojnarowskiego. Ukończył również z wyróżnieniem Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie przy Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W latach 1981-84 pracował jako asystent w macierzystej uczelni, a następnie w sezonie 1983/1984 pełnił funkcję asystenta kierownika artystycznego Chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie. Był dyrygentem chóru Cantio Polonica (1984-1989), Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego (1989-1999), Chóru Filharmonii w Las Palmas de Gran Canaria (1996-98), współpracuje z zespołem wokalnym Notabene, zaś od 1994 roku prowadzi Chór Kameralny Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego.

Jako instrumentalista współpracował z wieloma warszawskimi teatrami, a także z artystami związanymi z nurtem piosenki poetyckiej i aktorskiej (m.in. Elżbieta Wojnowska, Magda Umer). Od 1982 roku pracuje w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 3 w Warszawie im. G. Bacewicz, pełniąc w latach 1992-96 funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej. W latach 1992-96 prowadził chór i orkiestrę Liceum Muzycznego im. K. Szymanowskiego w Warszawie. Przez wiele lat współpracował z Jeunesses Musicales de Pologne, prowadząc międzynarodowe letnie obozy muzyczne; bywał też wielokrotnie zapraszany do udziału w jury wielu krajowych konkursów chóralnych. Jest autorem m.in. chóralnego cyklu Trzech miniatur do słów Ancji Łabuszewskiej, napisał poemat muzyczny Czasem i Suitę dla niegrzecznych dzieci. W ostatnich latach zyskał uznanie dzięki chóralnym aranżacjom muzyki jazzowej i popularnej – piosenek Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory, Grzegorza Turnaua, piosenek do słów Agnieszki Osieckiej, utworów dla dzieci, a także wielu popularnych polskich kolęd.

Za wieloletnią działalność pedagogiczną został uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury RP oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi, zaś za pracę z uniwersyteckimi chórami – Medalem Uniwersytetu Warszawskiego i Nagrodą Rektora UW.