Polmic - FB

wykonawcy (A)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Oliwier Andruszczenko,

klarnecista, saksofonista; ur. 1986, Warszawa. Lider grup BUM BUM ORKeSTAR oraz Misz Masz. Często występuje pod pseudonimem BalkanMan. Jest solistą Filharmonii Dowcipu. W 2012 ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod kierunkiem dr Arkadiusza Adamskiego. Jest laureatem wielu konkursów solowych i kameralnych m.in.: VIII Konfrontacji Instrumentów Dętych w Oławie w 1999, IV Festiwalu Klarnetowego w Piotrkowie Trybunalskim w 2001, Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach w latach 2005 i 2006, Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Sochaczewie w 2006, II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Oleśnicy w 2006, VI Ogólnopolskiego Konkursu Interpretacji Muzycznejw Krasiczynie w 2012, IX Konkursu Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach w 2012.
Oliwier Andruszczenko doskonalił swoje umiejętności u takich artystów i pedagogów jak: Eduard Brunner, Oriol Romaní, Jan Jakub Bokun, Artur Pachlewski, Jean-Marc Fessard, Aleksander Romański, Matthias Müller, Miroslav Hlavac, Giora Feidman czy z Vienna Clarinet Connection. Koncertował w Polsce i za granicą (Niemcy, Portugalia, Belgia, Hiszpania, Litwa, Ukraina).
W roku 2007 zajął się kreowaniem i wykonywaniem muzyki klezmerskiej, bałkańskiej oraz sefardyjskiej. Z zespołami Balkan Sevdah, Maayan, PropaBanda koncertuje na takich festiwalach jak: Open’er Festival (2011), Przystanek Woodstock (2011), Festiwal Singera (2007, 2010), Festiwal Trzech Kultur (2011), festiwal kultury żydowskiej Simcha (2010), festiwale Tzadik (2012), Jedna Europa, Wiele Kultur (2011), Sari (2010). Pod koniec 2014 roku założył zespół BUM BUM ORKeSTAR.
Od 2009 współpracuje ze Związkiem Kompozytorów Polskich. W ramach 52. Warszawskiej Jesieni w 2009 brał udział (obok Magdaleny Lisak i Wojciecha Błażejczyka) w wykonaniu sześćdziesięciu jednominutowych utworów skomponowanych na 60-lecie Koła Młodych ZKP. Na swoim koncie ma liczne prawykonania i polskie premiery utworów Włodzimierza Kotońskiego, Lidii Zielińskiej, Krzysztofa Knittla, Zbigniewa Bagińskiego, Krzysztofa Baculewskiego, Bronisława Kazimierza Przybylskiego, Prasquala, Dariusza Przybylskiego, Tomasza Jakuba Opałki, Ignacego Zalewskiego, Agnieszki Stulgińskiej. Jest członkiem Warsaw Contemporary Ensemble (wcześniej Scontri Ensemble) – formacji Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich wykonującej muzykę nową. Od roku 2014 należy do grupy Hashtag Ensemble. Jest zaangażowany w produkcje muzyczne jako muzyk sesyjny, współpracując na stałe z Teatrem Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Śląskim Teatrem Lalki i Aktora Ateneum, Teatrem Maska w Rzeszowie i Teatrem Lalka w Warszawie.

 

grudzień 2016 (mkk)