Polmic - FB

indeks osób (B)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Dagny Baczyńska-Kissas,

pianistka, kompozytorka, teoretyk muzyki, tancerka. W 2004 ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu Bronisławy Kawalli. Jest również absolwentką wydziału teorii muzyki (2005) i studiów podyplomowych w klasie fortepianu Andrzeja Stefańskiego (2006) tejże uczelni. Jej repertuar obejmuje utwory od baroku do współczesności. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki Fryderyka Chopina i muzyki współczesnej, m.in. Witolda Rudzińskiego, Rafała Stradomskiego, Georgiosa Kissasa, Jarosława Siwińskiego oraz własnych kompozycji.
Jest laureatką i uczestniczką wielu konkursów pianistycznych, m.in. XV i XVI edycji Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie i IV Międzynarodowego Konkursu im. F. Liszta we Wrocławiu, a także konkursów ogólnopolskich. Nagrywa niejednokrotnie nagradzane płyty z muzyką solową. Jako kameralistka brała udział w nagraniach płyt Bogny Lewtak-Baczyńskiej m.in. z poezją polską.
Brała udział w mistrzowskich kursach pianistycznych prowadzonych przez Kevina Kennera, Wiktora Mierżanowa, Karola Radziwonowicza, Bronisławę Kawallę, Tomasza Herbuta, Janusza Olejniczaka, Tadeusza Chmielewskiego, Rafała Augustyna. Komponuje przede wszystkim utwory fortepianowe, inspirowane tematyką filozoficzną, historyczną i religijną: polonezy, nokturny, preludia, suity. Jest autorką cykli: Wizje, Modlitwy, Husaria. Występuje również jako tancerka. Uczestniczyła w konkursach tańca współczesnego, występowała we własnych solowych choreografiach w spektaklu Zakochanie do muzyki Bogny Lewtak-Baczyńskiej (2015) i w The night on the small lake do muzyki Georgiosa Kissasa w ramach spektaklu Mai Baczyńskiej Dziwnotwory (2008).
Dagny Baczyńska-Kissas interesuje się badaniem powiązań pomiędzy interpretacjami muzyki fortepianowej i baletowej. Ma w swym dorobku artykuły, udziały w konferencjach poświęconych muzyce i sztukom wizualnym.

 

grudzień 2016 (mkk)