Polmic - FB

indeks osób (Y)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Xiaogang Ye,

chiński kompozytor, który wziął udział w Programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polski „Kolekcje – priorytet Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca; ur. 23 września 1955, Szanghaj. W latach 1978–1983 studiował w Centralnym Konserwatorium Muzycznym (Pekin) w klasie Du Mingxina. Kontynuował edukację w Stanach Zjednoczonych, studiując od 1987 w Eastman School of Music.

Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień, wśród nich nagrody Aleksandra Czerepnina (1982), Japonia Dance Star Ballet (1986), Rady Miejskiej w Hongkongu (1987-94), Tajwańskiej orkiestry symfonicznej (1992), Chińskiego Towarzystwa Promocji Kultury (1993), Li Foundation w San Francisco (1994) oraz Chińskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej (1996). Był stypendystą Metropolitan Life Foundation i Pennsylvania Council of the Arts w 1996 oraz John Simon Guggenheim Memorial Foundation w 2012 roku.

Od 1993 roku mieszka w Pekinie i w Exton (Pensylwania). Obecnie jest jednym z najbardziej aktywnych i znanych kompozytorów współczesnej muzyki poważnej w Chinach. Pełni funkcję prodziekana Wydziału Kompozycji Centralnego Konserwatorium Muzycznego w Pekinie.

Twórczość Xiaogang Ye obejmuje utwory symfoniczne, muzykę kameralną na różne składy instrumentalne, utwory sceniczne, a także muzykę filmową. W 2002 roku stworzył dziewięcioczęściową symfonię Wielki Mur na solistów i chińskie instrumenty tradycyjne, podstawa tematów stały się chińskie melodie ludowe. Premiera jego koncertu fortepianowego Starry Sky w wykonaniu Lang Langa odbyła się podczas ceremonii otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Pekinie (2008). Muzyk skomponował również ścieżkę dźwiękową do filmu dokumentalnego The Rise of the Great Powers. Jego utwór na kwartet smyczkowy i tradycyjny chiński instrument strunowy pipa został zamówiony w 2015 przez Stowarzyszenie Neoarte w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”. Premiera dzieła miała miejsce podczas koncertu „Chiny - Polska - Argentyna” w ramach IV Festiwalu NeoArte - Spektrum Muzyki Nowej.

aktualizacja: grudzień 2016 (wa)