Polmic - FB

wykonawcy (S)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Maria Sławek,

skrzypaczka, ur. 1988 w Gdańsku. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku czterech lat. W 2011 ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Wiesława Kwaśnego. Swój kunszt doskonaliła na studiach podyplomowych u prof. Dory Schwarzberg oraz podczas licznych kursów pod kierunkiem cenionych artystów: Maxima Vengerova, Wandy Wiłkomirskiej, Kolji Blachera i Ivry Gitlisa. W 2012 roku wzięła udział w Keshet Eilon International String Mastercourse w Izraelu, a w 2014 – w Gustav Mahler Academy w Bolzano we Włoszech. Od 2011 roku jest wykładowcą na stanowisku asystenta w Akademii Muzycznej w Krakowie. Tam również, w roku 2015, uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych.

W wieku 15 lat zadebiutowała jako solistka na festiwalu „Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki” organizowanym przez Filharmonię Zielonogórską. Od tego czasu występuje na scenach w Polsce i za granicą, zarówno solo, jak i w zespołach kameralnych. Koncertowała im.in na festiwalach: „Wawel o Zmierzchu”, „Muzyka w Starym Krakowie”, „Mozartiana” w Gdańsku, Festival International de Musique de Chambre en Charente (Francja), „Emanacje” (organizowanym przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego), „Letnie Koncerty na Grochowskiej” (organizowane przez orkiestrę Sinfonia Varsovia) oraz na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Wystąpiła w wielu miastach Polski, a także w Niemczech, Izraelu, we Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Belgii, na Ukrainie i w USA.

Od roku 2007 tworzy duet z pianistą Piotrem Różańskim. W 2012 roku ukazała się ich debiutancka płyta z sonatami R. Schumanna oraz S. Prokofiewa wydana przez Agencję Koncertowo-Wydawniczą CASTELLO a w 2015 - kolejna, z utworami na skrzypce i fortepian Mieczysława Weinberga, wydana przez firmę CD Accord pod patronatem Programu 2. Polskiego Radia. Nagrania Marii Sławek wydane na płytach oraz koncerty na żywo (ze Studia im. W. Lutosławskiego i z Zamku Królewskiego w Warszawie) prezentowane były na antenie Polskiego Radia.

Była stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci (2003-2006), fundacji SAPERE AUSO (2009), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010 i 2013), Prezydenta Miasta Krakowa (2011, Stypendium dla Młodych Twórców Kultury) oraz Fundacji „Grazella” (również 2011). W roku 2007 otrzymała nagrodę maestro Jerzego Katlewicza przyznawaną wyróżniającym się studentom krakowskiej Akademii Muzycznej. Jest też laureatką nagrody The Solti Foundation (2011).

Autor fotografii: Natalia Michalec

grudzień 2016 (iz)