Polmic - FB

kompozytorzy (S)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Y Z

Janusz Strobel,
gitarzysta i kompozytor; ur. 13 listopada 1947, Gdańsk. Pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych; jego ojciec jest skrzypkiem, matka i brat Bogdan – pianistami, a brat Marek – kontrabasistą. Uczył się w Liceum Plastycznym w Gdyni-Orłowie w klasie malarstwa i rzeźby. Edukację muzyczną odbył w Państwowej Szkole Muzycznej w Gdańsku w klasie skrzypiec oraz w tamtejszej Średniej Szkole Muzycznej w klasie gitary.
Jako gitarzysta zaczął występować publicznie już jako nastolatek; grał w klubach muzycznych „Żak”, „Czarny Kot” i „Kwadratowy” w Trójmieście. W 1969 przeniósł się do Warszawy. Początkowo występował w „Piwnicy Wandy Warskiej”, w „Big Bandzie Stodoła”, a także akompaniował solistom Klubu Piosenki Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR. W 1971 wspólnie z gitarzystą Henrykiem Alberem założył Duet Gitar Klasycznych Alber-Strobel. W czasie swojej 13-letniej działalności zespół występował w wielu miastach Polski (m.in. w 1971 na wrocławskim festiwalu „Jazz nad Odrą”, którego został laureatem) oraz za granicą, dając w sumie ponad dwa tysiące koncertów. Po rozwiązaniu duetu do 1986 grał solo lub w duecie z bratem Markiem w klubach jazzowych w Niemczech, Szwajcarii, Francji i Hiszpanii. Jako solista występował głównie z repertuarem klasycznym; wykonywał utwory Heitora Villa-Lobosa, Isaaca Albeniza, Manuela de Falli, Enrique Granadosa oraz transkrypcje kompozycji Johanna Sebastiana Bacha, Fryderyka Chopina i Wolfganga Amadeusa Mozarta. W 1987 -  wspólnie z Krzysztofem Wolińskim, Mariuszem Bogdanowiczem i Piotrem Biskupskim – założył zespół Strobel-Woliński Quartet, z którym nagrał tego samego roku płytę Just Quartet. Cztery lata później, po rozwiązaniu kwartetu, powołał do życia własne Trio, w którym oprócz niego grali dawni członkowie zespołu: perkusista Biskupski i kontrabasista Bogdanowicz. W 1993 nagrał z nimi swoją pierwszą autorską płytę – Janusz Strobel, która w 1993 uzyskała tytuł Albumu Roku.
Jako kompozytor Janusz Strobel zadebiutował w latach 70-tych, za namową Łucji Prus i Jana Wołka, piosenką Głupi albo gra. Od tego czasu napisał kilkadziesiąt piosenek na zamówienie Ireny Santor, Ewy Bem, Edyty Geppert, Ryszarda Rynkowskiego, a także Hanny Banaszak, z którą również często występował jako akompaniator. W grudniu 1994 w Studiu S-1 Polskiego Radia odbył się uroczysty koncert (transmitowany również przez TVP) z okazji 25-lecia jego pracy artystycznej. Wypełniły go w całości kompozycje jubilata w nowych aranżacjach. Oprócz jego Tria wzięła w nim udział także Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego. Ponadto w 1999 skomponował muzykę do spektaklu poetycko-muzycznego Strofy dla ciebie. Jego twórczość pieśniarska przedstawiona jest na płytach Strofy dla Ciebie, Wielka Pani (1999), Wierny sobie (2005), Strobel – Kofta – Wołek (2013). Jako aranżer stworzył płyty takim artystom, jak: Jacek Kaczmarski, Hanna Banaszak, Elżbieta Adamiak, Aneta Łastik, Anna Serafińska, Łucja Prus i in. Oprócz pieśni do wierszy polskich i rosyjskich poetów, muzyki filmowej, teatralnej, Strobel komponuje również utwory na gitarę klasyczną solo i z towarzyszeniem orkiestry.
Jeden z najwybitniejszych wirtuozów gitary klasycznej został uhonorowany wieloma nagrodami, m.in.: medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2005), Nagrodą Miasta Stołecznego Warszawy w uznaniu zasług dla Stolicy Rzeczpospolitej Polskiej (2010), Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodą Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za całokształt twórczości artystycznej (2013).
 
aktualizacja: marzec 2016 (wa)

kompozycje

Vorfall na zespół jazzowy (1987)
Muzyka do spektaklu muzyczno-poetyckiego Strofy dla ciebie (1999)
Pięć Preludiów na zespół jazzowy (2002)
Preludium urodzinowe na zespół jazzowy (2002)
Muzyka do spektaklu poetyckiego Miłość w reż. Janusza Kukuły (2015)
Wybrane piosenki:
Boża piąstka, piosenka do słów J. Wołka
Chcę z tobą być, piosenka do słów J. Kofty
Chrońmy dzieci, piosenka do słów W. Młynarskiego
Coś nie tak, piosenka do słów J. Wołka
Czas nie przyszedł, piosenka do słów J. Kofty
Do góry dnem, piosenka do słów J. Wołka
Dzieci, piosenka do słów K. Wojtyły
Głupi albo gra, piosenka do słów J. Wołka
Jestem przypadkiem, piosenka do słów J. Strobla
Jeśli w nas, piosenka do słów J. Wołka
Jeśli musisz kłamać, piosenka do słów J. Wołka
Księżyc w nowiu, piosenka do słów J. Kofty
Motyle, piosenka do słów J. Strobla
Nieobecni, piosenka do słów J. Kofty
O kominiarzu panu Stanisławie, piosenka do słów J. Wołka
Parafraza, piosenka do słów K. Wojtyły
Piosenka o pośpiechu, piosenka do słów J. Kofty
Pośpij jeszcze, piosenka do słów J. Wołka
Przygody Rafałka i karpia Polikarpa, piosenka do słów J.Wołka
Rozpustna piosenka kolejowa, piosenka do słów J. Wołka
Tak młodo jak teraz, piosenka do słów J. Wołka
To nie miało być o łzach, piosenka do słów J. Wołka
Trzeba marzyć, piosenka do słów J. Kofty
Vorfall, piosenka do słów J. Strobla
Warunki stawiam ja, piosenka do słów J. Wołka
W duecie z Mieciem, piosenka do słów J. Cygana
Więc tak, piosenka do słów J. Wołka
W moim magicznym domu, piosenka do słów M. Czapińskiej W środku ważnych dat, piosenka do słów J. Wołka
Zapatrzony, piosenka do słów J. Kofty
Zawołałam za późno, piosenka do słów J. Kofty
Zdarzyło mi się coś takiego, piosenka do słów J. Strobla
Ździebełko ciepełka, piosenka do słów J. Kofty (i inne)