Polmic - FB

indeks osób (D)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Monika Dalach,

kompozytorka i artystka multimedialna; ur. 19 lipca 1993, Łódź. W latach 2012–2017 studiowała kompozycję na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie kompozycji Olgi Hans (studia licencjackie); w roku 2015 ukończyła również studia licencjackie na kierunku kulturoznawstwo i twórcze pisanie na Uniwersytecie Łódzkim. W 2017 roku otrzymała tytuł magistra sztuki w Guildhall School of Music and Drama w Londynie w klasie kompozycji Malcolma Singera. Dwukrotnie otrzymała wyróżnienia Guildhall Artist Fellowship, dzięki którym w 2018 roku rozpoczęła podyplomowe studia kompozytorskie, w 2019 – wzięła udział w rocznym programie Opera Makers pod patronatem Royal Opera House w Londynie.

Brała udział w kursach mistrzowskich i warsztatach kompozytorskich, w tym w Międzynarodowych Wakacyjnych Kursach Nowej Muzyki w Darmstadcie (2018), Donaueschinger Musiktage (2017), Synthetis w Radziejowicach (2016 i 2017) prowadzonych przez takich wybitnych kompozytorów, jak Zygmunt Krauze, Agata Zubel, Mark Andre, Johannes Kreidler, Stefan Prins, Alexander Schubert, Ashley Fure, Marco Stroppa, Julian Anderson czy Ramon Lazkano.

W 2016 roku otrzymała Stypendium im. Witolda Lutosławskiego, a w 2018 roku stypendium artystyczne Marszałka Województwa Łódzkiego.

W swoich pracach łączy muzykę elektroakustyczną z wideo-artem, nowymi mediami i elementami performatywnymi.

Uczestnicząc w konkursach kompozytorskich i literackich, otrzymała I Nagrodę w II Ogólnopolskim Konkursie na Małą Formę Dramatyczną zorganizowanym przy festiwalu Puls Literatury w Łodzi, I Nagrodę w Konkursie Kompozytorskim „Mała Symfonia” zorganizowanym przez Akademię Muzyczną w Łodzi, II Nagrodę w 56. Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda, III Nagrodę w konkursie kompozytorskim na miniaturę elektroakustyczną zorganizowanym przez Filharmonię Świętokrzyską im. Oskara Kolberga w Kielcach, Główną Nagrodę im. Tracy Chadwell za nowy utwór wokalno-instrumentalny wykonany w Wigmore Hall w Londynie, wyróżnienia w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim „USA International Contest”.

Współpracowała z takimi zespołami muzyki nowej, jak Plus-Minus, EXAUDI, Workers Union (Wielka Brytania), Kompopolex, Trio Layers (Polska) oraz z duetem wizualnym BABA (Rosja/Wielka Brytania), fotografką Mają Ngom (Polska/Wielka Brytania), choreografkami Ruby Frances Jones (Stany Zjednoczone) i Stephanie Handjiiską (Bułgaria). Jej muzyka wykonywana była w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, na festiwalu muzyki współczesnej „Sacrum Profanum”, podczas Międzynarodowych Kursów Nowej Muzyki w Darmstadcie, na festiwalach Musica Privata i Musica Moderna, w Filharmonii Łódzkiej, w Indiana University, w London Transport Museum, Wigmore Hall, Robin Howard Dance Theatre, Milton Court Concert Hall oraz City University w Londynie.

aktualizacja: 2021 (wa)