Polmic - FB

indeks osób (D)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Stanisław Duda,

śpiewak (bas, baryton); ur. 12 września 1984, Nowy Sącz. Edukację muzyczną rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu w klasie śpiewu solowego Małgorzaty Miecznikowskiej-Gurgul. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu solowego Tadeusza Leśniczaka (2012). Brał udział w kursach wokalnych prowadzonych przez Wiesława Ochmana, Ryszarda Karczykowskiego, Evę Blahová, Zdzisława Madeja, Stefanię Toczyską, Jadwigę̨ Romańską, Janusza Niziołka i Marka Rzepkę.

Zdobył II nagrodę Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Imricha Godina we Vrablach (Słowacja, 2010). Został wyróżniony na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Słowiańskiej w Katowicach. Był finalistą Konkursu Polskiej Pieśni Artystycznej im. Edmunda Kossowskiego w Warszawie oraz Konkursu im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach.

Debiutował w operze The Telephone Giana Carla Menottiego, wykonując w Operze Śląskiej partię Bena pod dyrekcją Michała Klauzy.

Współpracuje z Operą Śląską, z Polskim Radiem, Filharmonią Krakowską, Wrocławską, Opolską, Śląską, z Capellą Cracoviensis, Towarzystwem Kulturalnym im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju oraz Instytucją Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia w Katowicach.

W jego repertuarze są takie role operowe, jak Ottokar z operetki Baron Cygański Johanna Straussa, Piąty Rupel z opery Ubu Rex Krzysztofa Pendereckiego, Miecznik z opery Straszny Dwór, Stanisław z opery Verbum Nobile oraz Janusz i Marszałek z opery Halka Stanisława Moniuszki, Slook z opery La cambiale di matrimonio Gioacchina Rossiniego, Porgy z suity koncertowej Porgy and Bess George'a Gershwina, Leporello z opery Don Giovanni, Guglielmo oraz Don Alfonso z opery Cosi fan tutte, Papageno z opery Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Brał udział w koncertach oraz festiwalach muzycznych w całej Europie. Ma swoim koncie również prawykonania utworów współczesnych, m.in. autorstwa Grzegorza Majki, Renāte Stivriņa (opera Śpiewająca Pippi, która powstała w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie" realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca).

Prowadzi zajęcia ze śpiewu solowego w Zespole Szkół Muzycznych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Tarnowie oraz w Szkole Muzycznej I Stopnia w Domosławicach.

aktualizacja: 2022 (wa)