Polmic - FB

indeks osób (D)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Lech Dzierżanowski,

pianista, menadżer; ur. 25 listopada 1959, Warszawa. Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu Andrzeja Stefańskiego (1984).

Został laureatem Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.

Jego recitale odbyły się filharmoniach w Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu i Jeleniej Górze.

Dokonał nagrań dla Polskiego Radia i TV oraz dla Polskich Nagrań.

Lech Dzierżanowski prowadził impresariat Jerzego Maksymiuka, zajmując się w latach 1989-2001 organizacją jego koncertów na terenie Polski. Jednocześnie współpracował z fundacją Galeria na Prowincji w Lublinie, organizując w latach 1991-1994 cykl koncertów "Arcydzieła Muzyki Kameralnej". W latach 1996-2002 był zatrudniony w Filharmonii Narodowej; od 1997 pełnił obowiązki kierownika Działu Promocji. W latach 2003-2006 piastował stanowisko dyrektora biura Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego. Staraniem Towarzystwa i pod jego patronatem wydana została niezwykle cenna publikacja multimedialna - DVD-ROM Witold Lutosławski - twórcze życie, stanowiąca audio-wizualne kompendium wiedzy o życiu i muzyce Kompozytora (2006). W latach 2007-2019 związany był z Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina: w 2008 roku został dyrektorem do spraw promocji, następnie piastował stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego (2009-2011) oraz zastępcy dyrektora do spraw artystycznych (2011–2013). W okresie 2012-2017 współpracował z Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki / Mazowieckim Instytutem Kultury: powierzono mu funkcję kierownika artystycznego festiwalu Chopiniana.

Współpracował z wieloma organizacjami pozarządowymi, m.in. z fundacją Concert Spirituels, Fundacją Kultury Polskiej, Związkiem Kompozytorów Polskich, Fundacją Uniwersytetu Warszawskiego. Z okazji jubileuszowego Roku Fryderyka Chopina w ramach współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina i Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki stworzył pierwszy w Polsce multimedialny album o Chopinie: dwupłytowe wydawnictwo Fryderyk Chopin ukazało się na przełomie lat 2009 / 2010 w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i francuskiej.

W 2016 stworzył Fundację Piąta Esencja, której jest prezesem. Fundacja organizuje koncerty, wydaje płyty CD (m.in. Palester – muzyka wokalno-instrumentalna, Śpiewnik Polski), realizuje zamówienia kompozytorskie (współpracując m.in. z Martą Ptaszyńską, Rafałem Augustynem, Wojciechem Widłakiem, Joanną Bruzdowicz-Tittel, Aleksandrem Kościowem). We współpracy z Biblioteką Uniwersytetu Warszawskiego Fundacja zrealizowała projekt dotyczący digitalizacji spuścizny po Romanie Palestrze (2018). W 2019 Fundacja wydała płytę CD Roman Palester zawierającą jego utwory pochodzące z archiwum Związku Kompozytorów Polskich.

Projekty z udziałem Lecha Dzierżanowskiego poświęcone są przede wszystkim promocji twórczości polskich kompozytorów współczesnych. Jest on współautorem wydawnictw tradycyjnych i multimedialnych prezentujących muzykę m.in. Witolda Lutosławskiego, Karola Szymanowskiego, Andrzeja Panufnika. Od wielu lat zajmuje się popularyzacją dorobku Romana Palestra: we współpracy z Fundacją Uniwersytetu Warszawskiego tworzył stronę internetową o Palestrze (powstała w 2017 roku), płyty CD zawierające kwartety smyczkowe, utwory fortepianowe i twórczość kameralną kompozytora; w 2021 roku nakładem PWM wydał jego monografię. Jest współautorem cyklu portali internetowych realizowanych przez Związek Kompozytorów Polskich i Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC: Andrzej Panufnik, Tadeusz Baird, Roman Palester, Grażyna Bacewicz, Roman Maciejewski.

Od 2019 roku Lech Dzierżanowski jest zatrudniony w Narodowym Instytucie Muzyki i Tańca. Do 2021 roku kierował projektem Polski Impresariat Muzyczny. Od 1 października 2021 pełnił stanowisko dyrektora ds. Muzyki. W 2022 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołał Lecha Dzierżanowskiego na stanowisko p.o. dyrektora tej instytucji.

W 2021 roku „za podjęcie wielu inicjatyw wydawniczych i koncertowych, które skutecznie przywracają osobę i muzykę Romana Palestra do życia muzycznego” otrzymał Nagrodę Honorową Związku Kompozytorów Polskich.

aktualizacja : 2022 (wa)