Polmic - FB

wykonawcy (B)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Szymon Bywalec,

dyrygent; ur. 11 lutego 1974, Tychy. Ukończył dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie Jana Wincentego Hawla (dyplom z wyróżnieniem) w Akademii Muzycznej w Katowicach, a także grę na oboju pod kierunkiem Jerzego Kotyczki w Akademii Muzycznej w Krakowie. Naukę kontynuował w klasie mistrzowskiej Gianluigiego Gelmettiego (2001) i Lothara Zagroska (2002 – Diploma di Merito) w Accademia Musicale Chigiana w Sienie, której był stypendystą. Swoje umiejętności doskonalił podczas kursów dla dyrygentów prowadzonym m.in. przez Gabriela Chmurę, Kurta Mazura, Zoltána Peskó i Pierre'a Bouleza.

Jest laureatem I nagrody II Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów w Białymstoku (1998), a także dwóch nagród pozaregulaminowych (Państwa Zofii i Antoniego Witów oraz Prezydenta Miasta Katowic) na VI Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach (1999). Dwukrotnie był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki, otrzymał też kilkakrotnie nagrodę Prezydenta Miasta Katowic za wyróżniające osiągnięcia artystyczne.

Szymon Bywalec ma na swoim koncie wiele światowych oraz polskich prawykonań. W 2000 założył Orkiestrę Kameralną „Ars Musicae”, specjalizującą się w wykonawstwie muzyki dawnej, oraz zespół wokalny Cappella Theoreticorum Cantans. Dyrygował gościnnie w kraju i za granicą innymi orkiestrami, m.in. Orkiestrą Filharmonii Śląskiej, Orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej, Orkiestrą Filharmonii Białostockiej, Orkiestrą Filharmonii Olsztyńskiej, orkiestrą „Opera Polska” z Wrocławia (z którą odbył tournée po Niemczech) oraz zespołami: Miskolci Szimfonikus Zenekar, Camerata Strumentale Citta di Prato. W maju 2003, dzięki stypendium Die Ernst von Siemens Musikstiftung, przyznanym przez Fundację Przyjaciół „Warszawskiej Jesieni”, poprowadził Rumuńską Narodową Orkiestrę Radiową na koncercie inaugurującym International New Music Week w Bukareszcie. Obecnie jest dyrektorem Akademickiej Orkiestry Symfonicznej w Katowicach, prowadzi też Młodzieżową Orkiestrę Symfoniczną im. Karola Szymanowskiego (która w grudniu 2001 wzięła udział w „Nono Concerto di Natale in Vaticano”).

Jest jednocześnie stałym dyrygentem Orkiestry Muzyki Nowej, która zajmuje się promowaniem muzyki najnowszej i klasyki XX wieku. Występował z nią na wielu festiwalach muzyki współczesnej, m.in. na Warszawskiej Jesieni (w 2005 współpracował z IRCAM przy wykonaniu Répons Bouleza, Śląskich Dniach Muzyki Współczesnej, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Melos – Ethos” w Bratysławie i „Aksamitnej Kurtynie” we Lwowie. Z zespołem tym dokonał też nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, w Teatrze Śląskim w Katowicach przygotował pierwszą w Polsce inscenizację Historii żołnierza Igora Strawińskiego w tłumaczeniu Jonasza Kofty oraz zarejestrował materiał dźwiękowy na pierwszą płytę CD zespołu nominowaną do nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk 2003”.

Szymon Bywalec pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej w Katowicach.

aktualizacja: wrzesień 2009