Polmic - FB

wykonawcy (N)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Bartłomiej Nizioł,

skrzypek; ur. 1 lutego 1974, Szczecin. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku pięciu lat. W 1993 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu w klasie skrzypiec Jadwigi Kaliszewskiej. Uczestniczył w krajowych i zagranicznych kursach mistrzowskich, m.in. u Pierre’a Amoyala, Zachara Brona, Michaela Frischenschlagera, Mauricio Fuksa oraz w 1990 u Ruggiero Ricciego.
Bartłomiej Nizioł jest zwycięzcą prestiżowych międzynarodowych konkursów skrzypcowych: w 1988 zdobył I nagrodę na konkursie w Lublinie, w 1991– I nagrodę na konkursie w Adelajdzie, w tym samym roku – I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, w 1992 – I nagrodę na konkursie w Pretorii oraz I nagrodę na konkursie Eurowizji w Brukseli, zaś w 1993 – I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Marguerite Long i Jacques’a Thibaud w Paryżu.
Z powodzeniem koncertuje na wielu festiwalach w krajach Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej. Grał m.in. w Paryżu (Salle Pleyel, Londynie Barbican Center), Berlinie (Filharmonia), Wiedniu (Konzerthaus), Moskwie (Konserwatorium Muzyczne), Tokio (Santory Hall). Współpracował m.in. z Yehudi Menuhinem, Janem Krenzem, Markiem Janowskim, Davidem Zinmanem, Heinrichem Schiffem, Grzegorzem Nowakiem, Jackiem Kaspszykiem, Andrey’em Boreyko, Yoavem Talmi, Philippe Entremontem. Występował z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego RadiaSinfonią Varsovią, Berlińską Orkiestrą Symfoniczną, SWR w Keiserslautern, Englisch Chamber Orchestra, London Symphony Orchestra, Orchestre Philharmonique de Radio France, New Japan Philharmonic Orchestra, Norddeutscher Rundfunk-Sinfonieorchester, Tonhalle Orchester Zurich, New Tokio Philharmonic, Edmonton Symphony, Sinfonia Helvetica. Nagrywał dla takich firm fonograficznych, jak DUX, CD Accord, REM, Sonoris, zdobywając nominacje i nagrody (dwukrotnie otrzymał – w 1996 i 2005 – nagrody przemysłu fonograficznego FRYDERYK za rejestracje utworów Henryka Wieniawskiego i Grażyny Bacewicz dla wytwórni DUX). W 2007 nagrał wszystkie Sonaty na skrzypce solo Eugene’a Ysaÿe.
Bartłomiej Nizioł w latach 1997-2003 był koncertmistrzem Tonhalle Orchestra w Zurychu. Od 2003 jest koncertmistrzem Orchester der Oper Zürich. Jest też prymariuszem powstałego w 2007 Stradivari Quartett, którego wszyscy muzycy grają na instrumentach Antonio Stradivariusa. Pierwsze koncerty zespołu odbyły się w renomowanych salach w Zurych, Monachium, Berlinie, Pradze, Budapeszcie, Salzburgu, Lucernie.
Był jurorem Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu i wiceprezesem Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Od września 2008 jest profesorem skrzypiec w Hochschule der Künste w Bernie.
Obecnie gra na skrzypcach „Aurea” Antonio Stradivariusa z 1715 oraz Giuseppe Guarneri (del Gesù).
Bartłomiej Nizioł od 1995 mieszka w Szwajcarii.

aktualizacja: październik 2009

Strona internetowa artysty: www.bartekniziol.com

literatura wybrana

Dziura Witold Nizioł Bartłomiej w: Encyklopedia Muzyczna PWM (część biograficzna pod red. Elżbiety Dziębowskiej), t. „n-pa”, PWM, Kraków 2002
Erdman Magdalena Pomóc talentom, "Twoja Muza" 2003 nr 1, s.31