Polmic - FB

indeks osób (P)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Jan Pilch,

perkusista; ur. 11 stycznia 1956, Kraków. Studiował w klasie perkusji Józefa Stojki w Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem. Jako solista i kameralista uczestniczył wielokrotnie w najważniejszych polskich festiwalach muzyki współczesnej („Warszawska Jesień”, „Poznańska Wiosna Muzyczna”, „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu, „Audio-Art Kraków-Stuttgart”), a także w festiwalach w Dreźnie, Norymberdze („Musik des XX Jahrhundrets”), Salzburgu („Aspekte”), Amsterdamie, Berlinie („Inventionen”), Monachium, Moskwie, Kioto, Sendai, Tokio. Za interpretację Wariantów Krystyny Moszumańskiej-Nazar otrzymał „Medal Polihymni” na „Poznańskiej Wiośnie Muzycznej” w 1980.
Jest założycielem i członkiem Krakowskiej Grupy Perkusyjnej oraz Stowarzyszenia Artystycznego „Muzyka Centrum”. Współpracował z Zespołem MW 2, wykonującym awangardową muzykę współczesną, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Krakowskiej, Orchestra Giovanile w Lanciano (Włochy), „Opera Factory” (Zurich) oraz Orkiestrą Kameralną z Bazylei. W latach 1994-96 był solistą w Orquesta Filarmonica de Gran Canaria. Był członkiem grup jazzowych „Laboratorium”, „Confirmation” (nagroda na festiwalu Jazz nad Odrą w 1978), „Axis”, międzynarodowego tria „Crossover”, zespołów „Elektryczny Pastuch” i „Digital Jazz”. Współpracował z Tomaszem Stańko, Markiem Bałatą i Ryszardem Styłą. Obecnie gra w składzie tria „Little Egoists” i zespołu „Mr. Bober’s Friends” oraz kieruje grupą „Inside Drumming” grającą jazz z etniczną domieszką.
Jan Pilch dokonał wielu nagrań radiowych oraz płytowych z muzyką współczesną i jazzową, a także prawykonań utworów, m.in. Krystyny Moszumańskiej-Nazar, Bogusława Schaeffera, Hanny Kulenty, Ryszarda Szeremety.
Od 1982 jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie jednocześnie kieruje Zakładem Wykonawstwa Muzyki Wspólczesnej. W 2002 otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych. Wykształcił wielu absolwentów, z których większość jest czynnymi muzykami sceny jazzowej i klasycznej. Prowadzi również zajęcia na międzynarodowych kursach muzyki współczesnej, m.in. w Stuttgarcie, Schwazu, Kazimierzu nad Wisłą, Radziejowicach oraz Krakowie.
Jest twórcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Perkusyjnego „Źrodła i Inspiracje”.

aktualizacja: październik 2009

Strona internetowa artysty: www.janpilch.com

literatura wybrana

Mówi Jan Pilch, "Ruch Muzyczny" 2006 nr 25, s.7.