Polmic - FB

indeks osób (D)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Katarzyna Duda,

skrzypaczka; ur. 22 grudnia 1973, Warszawa. Studia odbywała w mistrzowskiej klasie skrzypiec Tibora Vargi w Ecole Supérieure de Musique w Sion w Szwajcarii oraz pod kierunkiem Jana Staniendy w Akademii Muzycznej w Warszawie, którą ukończyła z wyróżnieniem. Była stypendystką m.in. Interlochen Academy of Arts w Stanach Zjednoczonych.

Wielokrotnie zdobywała nagrody na krajowych i międzynarodowych konkursach dla młodych skrzypków. Na XVII Ogólnopolskim Tygodniu Talentów – Tarnów ’99 decyzją krytyków muzycznych została objęta ogólnopolską promocją. Ponadto jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Tibora Vargi w Szwajcarii, podczas którego zdobyła również nagrodę specjalną „Prix Mozart” za najlepsze wykonanie koncertu skrzypcowego Wolfganga Amadeusa Mozarta, oraz Międzynarodowego Konkursu na Skrzypce Solo Tadeusza Wrońskiego w Warszawie.

Katarzyna Duda występuje z recitalami i koncertami w Polsce, w wielu krajach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych i Meksyku. Grała z renomowanymi orkiestrami, m.in. z Orchestre de Chambre de Lausanne, Orquesta Sinfonica de Xalapa, Orquesta Sinfonica del Estado de Mexico, Orquesta Sinfonica de Veracruz, European Union Chamber Orchestra, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus” w Poznaniu, Orkiestrą Filharmonii w Hradec Králové, Capella Sankt Petersburg, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej w Warszawie, Janáček Chamber Orchestra, Neue Ruhr Kammerphilharmonie, pod batutą takich dyrygentów, jak Enrique Batiz, Jesus Lopez-Cobos, Agnieszka Duczmal, Lavard Skou Larsen, Jorge Mester, Dalia Atlas, Mykola Dyadyura. Występowała wspólnie m. in. z Konstantym Andrzejem Kulką, Waldemarem Malickim, Michałem Urbaniakiem, Janem Staniendą, Krzesimirem Dębskim. Koncert Violin Summit, w którym artystka uczestniczyła, obok Kulki, Dębskiego i Urbaniaka, otrzymał najwyższe wyróżnienie w Województwie Pomorskim – Pomorską Nagrodę Artystyczną Gryf 2003 w kategorii „Wydarzenie Artystyczne”.

Koncertowała w tak prestiżowych salach, jak Lincoln Center i Carnegie Hall w Nowym Jorku – inaugurując międzynarodowy festiwal „Chopin & Friends”, Filharmonii Narodowej, Sali Rossiniego w Padwie i dwukrotnie w Concertgebouw w Amsterdamie.

Artystka posiada rozległy i różnorodny repertuar, zawierający dzieła od baroku po muzykę współczesną. Jej wykonania były transmitowane przez wiele stacji telewizyjnych i radiowych, m. in.: Radio Suisse Romande, Polskie Radio, Telewizję Polską, kanały telewizyjne w Holandii, Meksyku, Francji, Niemczech i Rosji.

Pierwsza płyta ;Katarzyny Dudy pod tytułem Le Streghe, którą nagrała z pianistą Waldemarem Malickim dla firmy DUX, z repertuarem wirtuozowskim na skrzypce z towarzyszeniem fortepianu, otrzymała entuzjastyczne recenzje w mediach i została nominowana do nagrody Akademii Fonograficznej – Fryderyk 2000. Sukces ten zainspirował artystkę do nagrania jeszcze jednej płyty z przebojami wirtuozowskiej muzyki na skrzypce – Le Streghe 2, tym razem z towarzyszeniem Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej „Wratislavia” pod batutą Jana Staniendy (też wydanej przez DUX). Również i ta płyta uzyskała nominację do nagrody Fryderyk 2001. Zarejestrowała także płytę z muzyką skrzypcową Tadeusza Paciorkiewicza. W 2009 ukazała się płyta A Simple Classic Album, nagrana z gitarzystą klasycznym Waldemarem Gromolakiem oraz z gościnnym udziałem wokalistki Anny Marii Jopek.

W 2003 była nominowana do nagrody „Paszport” tygodnika „Polityka”, przyznawanego każdego roku wybitnym twórcom we wszystkich dziedzinach sztuk.

Katarzyna Duda gra na instrumencie włoskim z początku XIX wieku.

aktualizacja: 2003, 2009 (mk), 2022 (wa)

Strona internetowa artystki: www.katarzynaduda.pl