Polmic - FB

wykonawcy (K)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Adam Kostecki, skrzypek i pedagog; ur. 29 grudnia 1948, Brzeg Dolny. Profesor klasy skrzypiec w Akademii Muzycznej w Hanowerze (Musikhochschule Hannover), uczeń Davida Ojstracha i Borisa Bielenkiego, wykształcenie muzyczne otrzymał w Konserwatorium Moskiewskim, gdzie studiował w latach 1967-1972. Już w czasie studiów zaczął działalność solistyczną, którą kontynuował po otrzymaniu dyplomu i przesiedleniu się w 1972 roku do Niemiec.
Obok działalności solistycznej i kameralnej (m.in. jako członek Paganini Duo oraz Rubinstein Trio) Adam Kostecki grał jako I koncermistrz w czołowych orkiestrach niemieckich. W latach 1983-1989 współpracował z Polską Filharmonią Kameralną jako zastępca dyrektora artystycznego. W roku 1990 objął stanowisko kierownika artystycznego Kammerorchester Hannover.
W 1992 otrzymał został mianowany profesorem skrzypiec w Musikhochschule Hannover (Akademia Muzyczna), gdzie wykłada do dzisiaj.
Koncerty w Europie, Azji i Ameryce, jak również liczne nagrania plytowe, kompaktowe, radiowe i telewizyjne, ugruntowały jego liczącą się pozycję jako skrzypka.
Adam Kostecki uczestniczy od lat jako juror konkursów krajowych i międzynarodowych oraz działa jako pedagog na licznych kursach muzycznych w Europie i Ameryce.
W 2001 zostały powołane do życia festiwale muzyczne Summer Music Academy Krzyżowa, jak również Springtime Rokosowo, których kierownictwo artystyczne leży w rękach Adama Kosteckiego.

Strona internetowa artysty: www.adamkostecki.de

literatura wybrana

Mówi Adam Kostecki, "Ruch Muzyczny" 2008 nr 8, s.5