Polmic - FB

indeks osób (S)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Marek Stefański,

organista; ur. 8 czerwca 1969, Rzeszów. Studiował w klasie organów Joachima Grubicha w Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył w 1994 uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Później pracował pod kierunkiem Jeana Boyera, profesora Conservatoire Superieur Nationale de Musique w Lyonie.

Jest laureatem międzynarodowych konkursów organowych, w tym I nagrody w ramach European Forum d'Art Sacre.

większości krajów Europy, w Ameryce Północnej i Południowej oraz Izraelu. Regularnie zapraszany jest na koncerty do Rosji, gdzie stał się jednym z najbardziej znanych zagranicznych organistów. Stał się zasłużonym propagatorem polskiej muzyki organowej, szczególnie XX wieku, którą wykonuje równolegle ze sztuką improwizacji organowej. Polską współczesną muzykę organową prezentował m.in. w ramach festiwalu Florida International University w Miami, Forum Kultury Europejskiej w Izraelu, Sezonu Polskiego we Francji (30 maja 2004 był wykonawcą koncertu organowego w katedrze Notre Dame w Paryżu oraz cyklu koncertów Musica Sacra a Notre Dame a Paris, gdzie zaprezentował program złożony z polskiej literatury organowej) oraz podczas Dni Kultury Polskiej w wielu miastach europejskich.

Marek Stefański dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, prezentowanych często na antenie Programu II. Nagrywał także dla Bayrischer Rundfunk oraz Sachsische Rundfunk w Niemczech, RTBF w Belgii oraz Radia Moskwa. Jego udziałem stały się liczne prawykonania utworów współczesnych polskich kompozytorów (m.in. Krystyny Moszumańskiej-Nazar, Tadeusza Machla, Jerzego Kaszyckiego, Wacława Gieburowskiego). Dokonał również polskich prawykonań dzieł twórców francuskich (m.in. Oliviera Messiaena, Pierre’a Cochereau, Najia Hakima). Zrealizował nagrania dla takich firm fonograficznych, jak DUX (dziewięć płyt CD, m.in. z utworami Johanna Sebastiana Bacha na słynnych organach w Leżajsku), Musicon (utwory na trąbkę i organy z trębaczem Markiem Skwarczyńskim), Ars Sonora, Bachhaus Edition (utwory Roberta Schumanna) i De Boni Arte w Moskwie. Po uzyskaniu nominacji do nagrody muzycznej Fryderyk 2006, został członkiem Polskiej Akademii Fonograficznej.

W latach 2010/2011 wspólnie z Radio Kraków realizował cykl audycji „Antologia Organów Krakowa". Wraz z Radiem Rzeszów prezentował na antenie radiowej brzmienie wartościowych organów Podkarpacia.

W 2016 roku, jako jedyny Europejczyk, reprezentował Stary Kontynent podczas Festiwalu „5 continents – 5 organists" w Seulu w Korei Południowej. Uczestniczył w pracach jury międzynarodowych konkursów organowych w Polsce, Niemczech, Luksemburgu i Rosji.

Marek Stefański od 1996 do 2007 pełnił funkcję organisty Bazyliki Mariackiej w Krakowie, gdzie oprócz gry organowej podczas uroczystości kościelnych, w ciągu każdego roku wykonywał kilkanaście recitali organowych. Grą organową uświetniał tam znaczące dla Krakowa wydarzenia: wizytę Królowej Elżbiety II, Papieża Jana Pawła II, Prezydentów Niemiec, Włoch, Słowacji i Węgier, uroczystości pogrzebowe Czesława Miłosza, Marka Grechuty, Piotra Skrzyneckiego, wojewody małopolskiego Tadeusza Piekarza oraz przy okazji innych okoliczności o doniosłym dla Miasta znaczeniu.

Od 1999 pracuje również w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2007 w Akademii Muzycznej w Krakowie obronił rozprawę doktorską i zagrał koncert, które zostały poświęcone stylom improwizacji w europejskiej muzyce organowej od XVIII do XXI wieku. W roku 2013, na podstawie rozprawy naukowej oraz monografii płytowej, poświęconych muzyce organowej kompozytorów krakowskich II połowy XX wieku, uzyskał w Akademii Muzycznej w Krakowie stopień doktora habilitowanego.

Artysta był z kierownikiem artystycznym Letnich Koncertów Organowych w Bazylice w Krośnie. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym Podkarpackiego Festiwalu Organowego (odbywającego się początkowo pod nazwą „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze Rzeszowskiej i Kościołach Rzeszowa”) oraz Wiosennych Dni z Muzyką Organową w bazylice Jezuitów w Krakowie, pomysłodawcą i współautorem cyklu rozmów „Ukryte sacrum" prezentowanego na antenie Radia Kraków od września 2017 roku.

Od 2017 sprawuje funkcję Wiceprezesa Zarządu Fundacji Promocji Kultury i Sztuki Ars pro Arte.

W 2019 roku nakładem Wydawnictwa Pterus ukazała się książka Organy na krańcach świata – Marek Stefański w rozmowie z Mateuszem Borkowskim, która została uhonorowana Krakowską Książką Miesiąca. W 2021 roku w tymże wydawnictwie ukazała sie kolejna książka Stefańskiego Dziedzictwo, poświęcona luminarzowi polskiej muzyki organowej, prof. Bronisławowi Rutkowskiemu.

Za swoją działalność artystyczną Marek Stefański otrzymał wiele nagród i wyróżnień.

aktualizacja: 2004, 2009 (mk), 2021 (wa)

Strona internetowa artysty: www.marekstefanski.pl

literatura wybrana

Mówi Marek Stefański, "Ruch Muzyczny" 2007 nr 25, s. 5