Polmic - FB

wykonawcy (S)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Marek Stefański,

organista; ur. 8 czerwca 1969, Rzeszów. Początkowo uczył się gry na organach u Andrzeja Białko. Następnie studiował w klasie organów Joachima Grubicha w Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył w 1994 uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Później pracował pod kierunkiem Jeana Boyera, profesora Conservatoire Superieur Nationale de Musique w Lyonie.
Jest laureatem międzynarodowych konkursów organowych.
Koncertował w Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Luksemburgu, Danii, Szwecji, Rumunii, Mołdawii, Uzbekistanie, we Włoszech, Francji, na Ukrainie, Litwie, w Rosji (od 1999 dzięki zaproszeniu na koncerty w Moskwie i miastach Syberii stał się jednym z najbardziej popularnych tam zagranicznych organistów, występował z recitalami w większości rosyjskich sal koncertowych i kościołów), Izraelu, Stanach Zjednoczonych i Ekwadorze. Jest propagatorem polskiej muzyki organowej, szczególnie XX wieku, którą wykonuje równolegle ze sztuką improwizacji organowej. Polską współczesną muzykę organową prezentował m.in. w ramach festiwalu Florida International University w Miami, Forum Kultury Europejskiej w Izraelu, Sezonu Polskiego we Francji (30 maja 2004 był wykonawcą koncertu organowego w katedrze Notre Dame w Paryżu oraz cyklu koncertów Musica Sacra a Notre Dame a Paris, gdzie zaprezentował program złożony z polskiej literatury organowej) oraz podczas Dni Kultury Polskiej w wielu miastach europejskich.
Marek Stefański dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, prezentowanych często na antenie Programu II. Nagrywał także dla Bayrischer Rundfunk oraz Sachsische Rundfunk w Niemczech, RTBF w Belgii oraz Radia Moskwa. Jego udziałem stały się liczne prawykonania utworów współczesnych polskich kompozytorów (m.in. Krystyny Moszumańskiej-Nazar, Tadeusza Machla, Jerzego Kaszyckiego, Wacława Gieburowskiego). Dokonał również polskich prawykonań dzieł twórców francuskich (m.in. Oliviera Messiaena, Pierre’a Cochereau, Najia Hakima). Zrealizował nagrania dla takich firm fonograficznych, jak DUX (dziewięć płyt CD, m.in. z utworami Johanna Sebastiana Bacha na słynnych organach w Leżajsku), Musicon (utwory na trąbkę i organy z trębaczem Markiem Skwarczyńskim), Bachhaus Edition (utwory Roberta Schumanna) i De Boni Arte w Moskwie. Po uzyskaniu nominacji do nagrody muzycznej Fryderyk 2006, został członkiem Polskiej Akademii Fonograficznej.
Na stałe współpracuje z wieloma solistami (m.in. śpiewaczką Elżbietą Towarnicką), instrumentalistami, chórami i zespołami kameralnymi.
Marek Stefański od 1996 do 2007 pełnił funkcję organisty Bazyliki Mariackiej w Krakowie, gdzie oprócz gry organowej podczas uroczystości kościelnych, w ciągu każdego roku wykonywał kilkanaście recitali organowych. Obecnie jako organista na stałe współpracuje z krakowską Bazyliką. Od 1999 pracuje również w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie oraz prowadzi klasę organów w Zakładzie Muzyki Kościelnej. W 2007 w Akademii Muzycznej w Krakowie obronił rozprawę doktorską i zagrał koncert, które zostały poświęcone stylom improwizacji w europejskiej muzyce organowej od XVIII do XXI wieku.
Artysta jest założycielem i kierownikiem artystycznym Festiwalu Muzycznego „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze Rzeszowskiej i Kościołach Rzeszowa” oraz kierownikiem artystycznym Letnich Koncertów Organowych w Bazylice w Krośnie.
Za swoją działalność artystyczną otrzymał wiele nagród i wyróżnień.

aktualizacja: wrzesień 2009

Strona internetowa artysty: www.marekstefanski.pl

literatura wybrana

Mówi Marek Stefański, "Ruch Muzyczny" 2007 nr 25, s. 5