Polmic - FB

indeks osób (S)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Marek Szlezer, pianista; ur. 4 września 1981, Kraków. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku lat pięciu. Kontynuował ją w Państwowej Podstawowej Szkole Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Krakowie w klasie Krystyny Kaczkowskiej-Adamskiej. W latach 1994-2000 studiował w „Ecole Normale de Musique „A. Cortot”” w Paryżu, gdzie w roku 2000 otrzymał „Diplome Superieure de Concertiste” w klasie fortepianu Marcelli Crudeli. W latach 1996-2000 uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie w klasach Jerzego Łukowicza i Stefana Wojtasa. W roku 2004 ukończył studia w Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem Ewy Bukojemskiej uzyskując dyplom z odznaczeniem. W tym samym roku otrzymał stypendium królewskie na studia podyplomowe w Chapelle Musicale Reine Elizabeth w Brukseli w klasie A. Rahmana El-Bachy, które ukończył czerwcu 2005 roku z wyróżnieniem otrzymując tytuł „Master after Master”. W roku 2015 otrzymał tytuł doktora habilitowanego. Obecnie prowadzi własną klasę fortepianu na Akademii Muzycznej w Krakowie.

Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez D. Bashkirova, E. Mogilevskiego, A. Nasiedkina , A. Orlovietskiego (Rosja), V. Banfielda, E. Kolodin (Niemcy), D. Merleta (Francja), J. Lilla, M. Ratscha (Anglia), S. Dilworth-Leslie (USA), K. Kennera (Kanada), M. Lapsansky’ego (Czechy ), H. Czerny-Stefańską (Polska), A. Ciccoliniego, M. Presslera. Oprócz tego brał udział w klasie interpretacji dzieł kameralnych Krzysztofa Pendereckiego, przygotowując utwory pod kierunkiem kompozytora w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Był wielokrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury, stypendystą fundacji „A. Roussel” i „Amical” (1996, 1998) we Francji, Fundacji "Promocji Talentu” Ewy Czeszejko-Sochackiej oraz Fundacji Yamaha. Otrzymał również stypendium twórcze miasta Krakowa (2000).

Jest zwycięzcą konkursów: Międzyszkolnego Konkursu Pianistycznego w Krakowie (1992), Regionalnych Przesłuchań Młodych Pianistów w Tarnowie (1993), IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Rzymie - Grand Prix (1993), Regionalnych Przesłuchań Młodych Pianistów w Krakowie (1998), Konkursu Stypendialnego Towarzystwa im. Chopina w Warszawie (1999), Na najlepsze wykonanie utworów Bohuslaw Martinu Akademii „Praga-Wiedeń-Budapeszt” w Wiedniu (2003). Ponadto jest laureatem: Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Koninie (wyróżnienie – 1992), Ogólnopolskich Przesłuchań Młodych Pianistów w Warszawie (wyróżnienie – 1993), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Ragusa-Ibla na Sycylii (III nagroda – 1993), Tygodnia Talentów w Tarnowie (wyróżnienie – 1993), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Antoninie (wyróżnienie – 1994), Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego „EPTA” w Krakowie (wyróżnienie – 1997), Międzynarodowego Konkursu Radiofonii Europejskich „Concertino Praha” w Pradze (1997), XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. S. Rachmaninowa w Morcone (IV nagroda – 1998), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego “Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (nagrody specjalne: chopinowska, Wydania Narodowego Dzieł Wszystkich F. Chopina, Polskiego Radia – 2000), „Estrady Młodych” XXXIV. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2000), IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Mariańskich Łaźniach w Czechach (III nagroda – 2001) oraz warszawskiej edycji YAMAHA Music Foundation Europe (II nagroda - 2002).

Artysta prowadzi aktywne życie koncertowe w kraju i zagranicą, uczestnicząc w wielu międzynarodowych festiwalach pianistycznych. Jego recital otwierał 56. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju (2001). Brał udział w „Europea Festa della Musica” w Rzymie (2003), VIII Międzynarodowym Festiwalu „Musica Nobilis” na Słowacji (2003) i 16 Międzynarodowym Festiwalu Kompozytorów Krakowskich (2004). Występował w takich salach jak: Carnegie Hall, Concertgebouw, Palais des Beaux-Arts, Wigmore Hall, St.Martin-in-the-fields, Salle Cortot, Seoul Arts Center, NCPA w Mumbaju i Palacio de Bellas Artes w Meksyku. W 2005 roku na koncercie inaugurującym powstanie fundacji im. Królowej Elżbiety wykonywał koncert Mozarta z English Chamber Orchestra. Miał okazję koncertować na oryginalnym fortepianie Chopina (Pleyel 1847) w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W marcu 2015 roku z okazji 205. rocznicy urodzin kompozytora wystąpił z koncertem w nowojorskiej Carnegie Hall.

Występował pod batutą dyrygentów takich jak: P.Borkowski, Ł.Borowicz, T.Bugaj, W.Czepiel, J.M.Florencio, P.Kotla, M.Nałęcz-Niesiołowski, M.Pijarowski, Z.Rychert, A.Wit, T.Wojciechowski.

Jest aktywnie zaangażowany w promocję muzyki polskiej w kraju i zagranicą dokonując licznych odkryć i prawykonań utworów kompozytorów polskich XIX i XX wieku. Dzięki jego inicjatywie doszło m.in. do wydania i prawykonania Koncertu fortepianowego na lewą rękę Aleksandra Tansmana oraz dzieł Jadwigi Sarneckiej. Jest autorem opracowań jej utworów fortepianowych dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Od roku 2013 jest redaktorem edycji dzieł fortepianowych kompozytorów polskich dla wydawnictwa Eufonium, gdzie był autorem pierwszych wydań zbiorowych utworów m.in. Aleksandra Zarzyckiego, Juliusza Wertheima i Eugeniusza Pankiewicza. Ma na swoim koncie liczne światowe i polskie prawykonania utworów współczesnych (m.in. kwartetu Marka Stachowskiego Mirroir du Temps oraz dedykowanych mu utworów: Z. Bujarskiego, M. Chyrzyńskiego, M. Jabłońskiego, K. Meyera, M. Negreya, T.J. Opałki, A. Walacińskiego i W. Widłaka).

Nagrywał dla Radia i Telewizji wielu krajów europejskich, w tym dla Polskiego Radia i Telewizji (m.in. w "Studio S-1"), Austriackiej ORF, Radio Romania, „Radio Vaticana” ,”RAI UNO” i “Telesalute”. Wydał wiele płyt kompaktowych, m.in. dla firm DUX, EMI, Amadeus i Moderato Classics z muzyką solową i kameralną zbierając przychylne recenzje w prestiżowych magazynach i czasopismach (m.in. „Gramophone”, „Kulturspiegel”, „The Strad”, „Pizzicato”, „Fanfare”, „American Record’s Guide”). Otrzymał za nie prestiżowe nagrody, m.in.: dwukrotnie nagrodę francuskiej krytyki muzycznej „La Clef de ResMusica” za płyty z twórczością Tansmana i Chopina, Gramophone Editor’s Choice za nagranie utworów kameralnych Krzysztofa Pendereckiego, Prix de la SACD przyznaną za najlepszą interpretację muzyki współczesnej oraz wyróżnienie „Płyta roku 2017” magazynu „Hi-fi” za nagrania utworów Beethovena i Szostakowicza. Był wielokrotnie nominowany do Polskich Nagród Fonograficznych „Fryderyk”. W roku 2016 nagrania z jego udziałem otrzymały równocześnie nominację do tej nagrody w trzech kategoriach.

Prowadził wykłady oraz występował z koncertami na wielu prestiżowych uczelniach m.in. Cambridge University, Indiana University Bloomington, University of Chicago, University of Southern California, UNAM, UNICAMP, Uniwersytecie Sao Paulo, Konserwatorium Królewskim w Brukseli.

Uhonorowany został nagrodami im. P.Revoltella za współpracę artystyczną z Assicurazioni Generali (Włochy 1997) i Klubu Dziennikarzy w Krakowie na „Osobowość Muzyczną Roku”.

Jest członkiem Polskiej Akademii Fonograficznej oraz Towarzystwa im. Ferenca Liszta.

aktualizacja: 2018 (wa)

dyskografia

Marek Szlezer - Recital w Teatro Marcello - Moderato Classics ()
Le 21 Danze Ungheresi di Brahms - CNT05 ()