Polmic - FB

wykonawcy (S)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Marek Szlezer,

pianista; ur. 4 września 1981, Kraków. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Kontynuował ją w Państwowej Podstawowej Szkole Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Krakowie w klasie Krystyny Kaczkowskiej-Adamskiej. W latach 1994-2000 studiował w Ecole Normale de Musique „A. Cortot” w Paryżu, gdzie w roku 2000 otrzymał „Diplome Superieure de Concertiste” w klasie fortepianu Marcelli Crudeli. W latach 1996-2000 uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie w klasach Jerzego Łukowicza i Stefana Wojtasa. W roku 2004 ukończył studia w Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem Ewy Bukojemskiej uzyskując dyplom z odznaczeniem. W tym samym roku otrzymał stypendium królewskie na studia podyplomowe w Chapelle Musicale Reine Elizabeth w Brukseli w klasie A. Rahmana El-Bachy: studia ukończył w 2005 roku z wyróżnieniem i otrzymał tytuł „Master after Master”.

Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez D. Bashkirova, E. Mogilevskiego, A. Nasiedkina , A. Orlovietskiego (Rosja), V. Banfielda, E. Kolodin (Niemcy), D. Merleta (Francja), J. Lilla, M. Ratscha (Anglia), S. Dilworth-Leslie (USA), K. Kennera (Kanada), M. Lapsansky’ego (Czechy ), H. Czerny-Stefańską (Polska), A. Ciccoliniego, M. Presslera. Oprócz tego brał udział w klasie interpretacji dzieł kameralnych Krzysztofa Pendereckiego, przygotowując utwory pod kierunkiem kompozytora w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Był wielokrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury, stypendystą fundacji „A. Roussel” i „Amical” (1996, 1998) we Francji, Fundacji "Promocji Talentu” Ewy Czeszejko-Sochackiej oraz Fundacji Yamaha. Otrzymał również stypendium twórcze miasta Krakowa (2000).

W roku 2015 uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 2022 - tytuł profesora.

Jest zwycięzcą konkursów: Międzyszkolnego Konkursu Pianistycznego w Krakowie (1992), Regionalnych Przesłuchań Młodych Pianistów w Tarnowie (1993), IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Rzymie - Grand Prix (1993), Regionalnych Przesłuchań Młodych Pianistów w Krakowie (1998), Konkursu Stypendialnego Towarzystwa im. Chopina w Warszawie (1999), Na najlepsze wykonanie utworów Bohuslaw Martinu Akademii „Praga-Wiedeń-Budapeszt” w Wiedniu (2003). Ponadto jest laureatem: Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Koninie (wyróżnienie – 1992), Ogólnopolskich Przesłuchań Młodych Pianistów w Warszawie (wyróżnienie – 1993), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Ragusa-Ibla na Sycylii (III nagroda – 1993), Tygodnia Talentów w Tarnowie (wyróżnienie – 1993), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Antoninie (wyróżnienie – 1994), Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego „EPTA” w Krakowie (wyróżnienie – 1997), Międzynarodowego Konkursu Radiofonii Europejskich „Concertino Praha” w Pradze (1997), XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. S. Rachmaninowa w Morcone (IV nagroda – 1998), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego “Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (nagrody specjalne: chopinowska, Wydania Narodowego Dzieł Wszystkich F. Chopina, Polskiego Radia – 2000), „Estrady Młodych” XXXIV. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2000), IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Mariańskich Łaźniach w Czechach (III nagroda – 2001) oraz warszawskiej edycji YAMAHA Music Foundation Europe (II nagroda - 2002).

Artysta prowadzi aktywne życie koncertowe w kraju i za granicą, uczestnicząc w wielu międzynarodowych festiwalach pianistycznych. Jego recital otwierał 56. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju (2001). Brał udział w „Europea Festa della Musica” w Rzymie (2003), VIII Międzynarodowym Festiwalu „Musica Nobilis” na Słowacji (2003) i 16 Międzynarodowym Festiwalu Kompozytorów Krakowskich (2004). Występował w takich salach jak: Carnegie Hall, Concertgebouw, Palais des Beaux-Arts, Wigmore Hall, St.Martin-in-the-fields, Salle Cortot, Seoul Arts Center, NCPA w Mumbaju i Palacio de Bellas Artes w Meksyku. W 2005 roku na koncercie inaugurującym powstanie fundacji im. Królowej Elżbiety wykonywał koncert Mozarta z English Chamber Orchestra. Miał okazję koncertować na oryginalnym fortepianie Chopina (Pleyel 1847) w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2015 roku z okazji 205. rocznicy urodzin kompozytora wystąpił z koncertem w nowojorskiej Carnegie Hall.

Występował pod batutą takich dyrygentów, jak: P.Borkowski, Ł.Borowicz, T.Bugaj, W.Czepiel, J.M.Florencio, P.Kotla, M.Nałęcz-Niesiołowski, M.Pijarowski, Z.Rychert, R. Silva, A.Wit, T.Wojciechowski.

Jest zaangażowany w promocję muzyki polskiej w kraju i za granicą. Dzięki jego inicjatywie doszło m.in. do wydania i prawykonania Koncertu fortepianowego na lewą rękę Aleksandra Tansmana oraz dzieł Jadwigi Sarneckiej. Jest autorem opracowań jej utworów fortepianowych dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Od roku 2013 jest redaktorem edycji dzieł fortepianowych kompozytorów polskich dla wydawnictwa Eufonium, m.in. pierwszych wydań zbiorowych utworów Wojciecha Gawrońskiego, Aleksandra Zarzyckiego, Juliusza Wertheima i Eugeniusza Pankiewicza.

Ma na swoim koncie światowe i polskie prawykonania utworów współczesnych (m.in. Kwartetu "Mirroir du Temps" Marka Stachowskiego oraz dedykowanych mu utworów: Z.Bujarskiego, M.Chyrzyńskiego, M.Jabłońskiego, K.Meyera, P.Mossa, T.J.Opałki, M.Ptaszyńskiej, D.Przybylskiego, A.Walacińskiego, W.Widłaka i M. Zielińskiego).

Nagrywał dla Radia i Telewizji wielu krajów europejskich, w tym dla Polskiego Radia i Telewizji (m.in. w "Studio S-1"), Austriackiej ORF, Radio Romania, „Radio Vaticana” ,”RAI UNO” i “Telesalute”. Brał udział w nagraniu płyt dla firm DUX, EMI, Amadeus i Moderato Classics z muzyką solową i kameralną, zbierając przychylne recenzje w prestiżowych magazynach i czasopismach (m.in. „Gramophone”, „Kulturspiegel”, „The Strad”, „Pizzicato”, „Fanfare”, „American Record’s Guide”). Otrzymał za nie prestiżowe nagrody, w tym dwukrotnie nagrodę francuskiej krytyki muzycznej „La Clef de ResMusica” za płyty z twórczością Tansmana i Chopina, Gramophone Editor’s Choice za nagranie utworów kameralnych Krzysztofa Pendereckiego, 5 du Diapason, Selection ClicMag, Prix de la SACD przyznaną za najlepszą interpretację muzyki współczesnej, Global Music Awards Outstanding Achievement, tytuł płyty miesiąca Musicweb International, wyróżnienie „Płyta roku 2017” magazynu „Hi-fi” za nagrania utworów Beethovena i Szostakowicza. Był kilkakrotnie nominowany do Polskich Nagród Fonograficznych „Fryderyk” i International Classical Music Awards.

Wraz z Janem Kalinowskim od 2001 roku współtworzy zespół Cracow Duo, koncertujący w Polsce i za granicą.

Obecnie prowadzi klasę fortepianu na Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie oraz pełni funkcję kierownika Katedry Fortepianu. Prowadził wykłady oraz występował z koncertami na znanych uczelniach, m.in. Cambridge University, Indiana University Bloomington, University of Chicago, University of Southern California, UNAM, UNICAMP, Uniwersytecie Santander, Uniwersytecie Sao Paulo, Konserwatorium Królewskim w Brukseli.

Uhonorowany został nagrodami im. P.Revoltella za współpracę artystyczną z Assicurazioni Generali (Włochy 1997) i Klubu Dziennikarzy w Krakowie na „Osobowość Muzyczną Roku”.

Jest członkiem zarządu Towarzystwa im. Karola Szymanowskiego, a także członkiem Polskiej Akademii Fonograficznej, Towarzystwa im. Ferenca Liszta. Za swoją działalność na rzecz muzyki polskiej został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2022).

Od 2022 roku Marek Szlezer jest artystą Steinway & Sons.

Oficjalna strona pianisty: http://www.marekszlezer.com/ 

aktualizacja: 2006 (mk), 2018, 2023 (wa)