Polmic - FB

indeks osób (R)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Justyna Rekść-Raubo,

wiolonczelistka; ur. 8 stycznia 1971, Warszawa. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku dziewięciu lat. Ukończyła warszawską Akademię Muzyczną, wyróżniona udziałem w koncercie dyplomantów, podczas którego wystąpiła z towarzyszeniem akademickiej orkiestry symfonicznej. W 1989 została laureatką II nagrody i wyróżnienia na II Warszawskim Konkursie Wiolonczelowym. Otrzymała także stypendium Fundacji im. Stefana Batorego (udział w warsztatach orkiestrowych i dyrygenckich Letniej Akademii w Annaghmakerrig w Irlandii w 1997). Swoje umiejętności doskonaliła biorąc udział w kursach i zajęciach mistrzowskich u wybitnych artystów i pedagogów, takich jak: Kazimierz Michalik, Władysław Kłosiewicz, Miloš Sadlo, Marie Leonhardt, Tobias Kühne, Jaap ter Linden oraz Marc Caudle.
Od 1993 jest członkiem zespołu NONSTROM zajmującego się wykonawstwem muzyki współczesnej. Wraz z zespołem brała udział w prawykonaniach wielu utworów napisanych specjalnie dla niego oraz występowała na międzynarodowych festiwalach, m.in. podczas „Warszawskiej Jesieni”, XIX Biennale Muzyki Współczesnej w Zagrzebiu, „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu, „Hofkonzerte im Podewil” w Berlinie, „Kontrasty” we Lwowie. Jest inicjatorem i współorganizatorem serii koncertów „NONSTROM prezentuje” w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Jako członek zespołu była nominowana do nagrody „Paszport Polityki” oraz została laureatką IV Międzynarodowego Konkursu Młodej Kultury w Düsseldorfie. Ponadto zorganizowała „GALERIĘ MUZYKI aukso” w Zamku Ujazdowskim, współorganizowała obchody stulecia Galerii Sztuki Współczesnej „Zachęta”, cykl koncertów i wydarzeń interdyscyplinarnych „Zachęta dla młodych” oraz serię zamówień kompozytorskich i koncertów pod nazwą „Muzyczny Sejsmograf”.
Muzyczne zainteresowania Justyny Rekść-Raubo sięgają także muzyki dawnej. Od 1995 występuje w zespole Musicae Antiquae Collegium Varsoviense pod kierunkiem Władysława Kłosiewicza w Warszawskiej Operze Kameralnej, specjalizując się w wykonawstwie basso continuo. Z MACV brała udział w festiwalach poświęconych barokowej twórczości operowej (m.in. w Festiwalu Claudio Monteverdiego). Współpracuje także z zespołami prowadzonymi m.in. przez Agatę Sapiechę, Tomasza Adamusa, Aleksandra Tomczyka, Marka Toporowskiego.
Dokonała nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej oraz nagrań płytowych.
Justyna Rekść-Raubo wraz z Markiem Mosiem zainicjowała festiwal, odbywający się pod Honorowym Patronatem Ministra Kultury – „LETNIA FILHARMONIA aukso”, organizowanego na Suwalszczyźnie. Jest także założycielką i fundatorką, wraz z Krzysztofem Kilianem, „FUNDACJI MUZYKI aukso” oraz samodzielnie – „FUNDACJI forte” („Finansowanie, Organizowanie Realizacji Twórczych i Edukacyjnych”).

aktualizacja: maj 2010