Polmic - FB

indeks osób (S)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Tatiana Szczepankiewicz, śpiewaczka (sopran koloraturowy) i pianistka; ur. 8 lipca 1977, Kartuzy. Jest absolwentką dwóch Wydziałów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku: Instrumentalnego w klasie fortepianu adi. Andrzeja Artykiewicza oraz Wokalno- Aktorskiego w klasie śpiewu jako ostatnia studentka Haliny Mickiewiczówny. Dyplom wokalny - z wyróznieniem - uzyskała pod kierunkiem prof. Piotra Kusiewicza.
Już w czasie nauki w Państwowej Szkole Muzycznej st. Podst. i Licealnego im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku była solistką chóru Lege Artis, z którym pod dyrekcją Grzegorza Rubina koncertowała w kraju i za granicą.
Jako wokalistka aktywnie uczestniczy w życiu koncertowym gdańskiego środowiska muzycznego. Dokonała licznych nagrań dla Radia Gdańsk i TV Gdańsk. Od 1998 roku współpracuje jako solistka z Capellą Gedanensis, a od roku 2002 z Polską Filharmonią Bałtycką.
W 1999 roku zdobyła I Nagrodę na I Ogólnopolskim Konkursie Pieśni i Arii Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach. W 2000 roku uhonorowana została Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców i Naukowców.
Śpiewała dla wybitnych osobistości, m. in. członków hiszpańskiej Rodziny Królewskiej, Konsulów Generalnych Rosji, Białorusi, Niemiec oraz kilkakrotnie dla Prezydenta RP Lecha Wałęsy. Wystąpiła również u boku wybitnego wiolonczelisty Mirela Jancovici - profesora Konserwatorium w Antwerpii (Gdańska Wiosna 2000 ). W 2001 roku koncertowała z Państwową Orkiestrą Kameralną w Słupsku pod dyrekcją Bohdana Jarmołowicza, Orkiestrą Trybunału Koronnego w Lublinie pod dyrekcją Przemysława Stanisławskiego, jak również z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi pod kierownictwem Zygmunta Rycherta, Janusza Przybylskiego, Jana Staniendy, Christiana Kluttiga (Lipsk) i J. Mullera (Mannheim).
W listopadzie 2002 roku wystąpiła w tytułowej roli w oratorium Susanna G. F. Haendla u boku Bożeny Harasimowicz-Haas, Piotra Kusiewicza, Bogdana Makala i Piotra Olecha.
W czerwcu 2003 roku zdobyła III Nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie dla Młodych Sopranów im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, gdzie w ramach Festiwalu wystapiła z Filharmonią Świętokrzyską pod dyrekcją Czesława Grabowskiego obok sław polskiej sceny operowej - Małgorzaty Walewskiej, Adama Zdunikowskiego, Adama Kruszewskiego i Romualda Tesarowicza.
Prezentowała się również za granicą, występując w takich krajach, jak: Norwegia, Finlandia, Włochy, Francja, Niemcy, Holandia, Belgia, Estonia, Ukraina, Litwa oraz Stany Zjednoczone i Kanada.
W maju 2004 roku w Kalmarze (Szwecja) wzięła udział w prawykonaniu Kantaty na Wniebowstąpienie P. Frigela z towarzyszeniem znakomitej szwedzkiej orkiestry „Camerata Roman “ pod dyrekcją Michela Sagera.
Posiada w swoim repertuarze partie solowe w dziełach operowych (m. in. W. A. Mozarta, G. Rossiniego, G. Verdiego), oratoryjnych (m. in. J. S. Bacha, G. F. Haendla, A. Vivaldiego), operetkowych (m. in. J. Straussa, F. Lehara). Wykonuje również muzykę kameralną od baroku do współczesności.

Strona internetowa artystki: www.agencjagemini.com/tatiana.htm