Polmic - FB

wykonawcy (W)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Małgorzata Walewska,

śpiewaczka (mezzosopran); ur. 5 lipca 1965, Warszawa. Studiowała w klasie śpiewu Haliny Słonickiej w Akademii Muzycznej w Warszawie, którą ukończyła z wyróżnieniem w 1994. Jeszcze w czasie studiów w 1990 została laureatką II nagrody na Międzynarodowym Akademickim Konkursie Wokalnym we Wrocławiu, a w 1992 I nagrody na Konkursie Alfreda Krausa w Las Palmas (Wyspy Kanaryjskie). Była też finalistką Konkursu Belvedere w Wiedniu (1992), Konkursu Luciano Pavarottiego w Filadelfii (1992) i Konkursu im. Stanisława Moniuszki w Warszawie (1992) – Nagroda im. Janiny Korolewicz-Waydowej oraz nagroda pozaregulaminowa ufundowana przez Elżbietę Ardam.
Od 1991 współpracuje z Teatrem Wielkim w Warszawie, gdzie debiutowała partią Azy w Manru Ignacego Jana Paderewskiego. Od tamtej pory w jej repertuarze znalazły się następujące partie: Judyta w Zamku księcia Sinobrodego Béli Bartóka, rola tytułowa w Carmen Georgesa Bizeta, Paulina w Damie pikowej i Olga w Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego, Pierroto w Lindzie z Chamonix Gaetano Donizettiego, Santuzza w Rycerskości wieśniaczej Pietro Mascagniego, Arnalta w Koronacji Poppei Claudio Monteverdiego, Magdalena w Rigoletcie, Eboli w Don Carlosie, Fenena w Nabucco, Emilia w Otello, Amneris w Aidzie, Ulrica w Balu maskowym i Miss Quickly w Falstaffie Giuseppe Verdiego, Charlotta w Wertherze Julesa Masseneta, Cieca w La Giocondzie Amilcare Ponchiellego, rola tytułowa w Samsonie i Dalili Camille’a Saint-Saënsa, Małgorzata w Potępieniu Fausta Hectora Berlioza, Bersi w Andrea Chénier Umberto Giordano, Sonietka w Lady Makbet mceńskiego powiatu Dmitrija Szostakowicza, Jokasta w Kórlu Edypie Igora Strawińskiego, Grzech w Raju utraconym Krzysztofa Pendereckiego.
Małgorzata Walewska występowała gościnnie w teatrach operowych Berlina (Deutsche Oper), Bremy, Düsseldorfu (Deutsche Oper am Rhein), Essen, Genewy, Klagenfurtu, Las Palmas, Luksemburga, Rzymu (Teatro della Opera), Santa Cruz, Florydy (Palm Beach Opera) i San Francisco (San Francisco Opera). W latach 1996-98 związana była stałym kontraktem z wiedeńską Staatsoper, a od 1999 współpracuje z drezdeńską Semperoper. Wśród jej partnerów scenicznych znaleźli się m.in. Renato Bruson, Placido Domingo, Simon Estes, Edita Gruberova, Thomas Hampson, Dmitrij Hvorostovsky, Luis Lima, Luciano Pavarotti i Bernhard Weikl.
Artystka występuje z powodzeniem także w repertuarze koncertowym i oratoryjnym, wykonując utwory m.in. Johanna Sebastiana Bacha (Magnificat), Ludwiga van Beethovena (IX Symfonia), Hectora Berlioza (Śmierć Kleopatry), Antona Brucknera (Te Deum), Arthura Honeggera (Król Dawid), Ferenca Liszta (oratorium Chrystus), Gustawa Mahlera (II i III Symfonia), Wolfganga Amadeusa Mozarta (Msza koronacyjna), Feliksa Nowowiejskiego (Znalezienie św. Krzyża), Giovanniego Battisty Pergolesiego i Gioacchina Rossiniego (Stabat Mater), Franza Schuberta (Msza Es-dur), Giuseppe Verdiego (Requiem) oraz Antonio Vivaldiego (Gloria). Śpiewała na scenach i estradach Austrii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Szwajcarii, Włoch i Stanów Zjednoczonych oraz brała udział w wielu festiwalach muzycznych.
Nagrywa płyty CD m.in. dla takich wytwórni fonograficznych, jak Sony Music Polska (Voce di donna – 2000, Mezzo – 2000) oraz DUX (Panta Rhei – 2004, Walewska i przyjaciele – 2004).
Małgorzata Walewska w 2002 została uhonorowana Medalem „Militio pro Christo”.

aktualizacja: wrzesień 2009

Strona internetowa artystki: www.walewska.net