Polmic - FB

indeks osób (Ś)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Wojciech Świtała,

pianista; ur. 5 października 1967, Ruda Śląska. Naukę gry na fortepianie rozpoczął pod kierunkiem Adeli Pyszny w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Bytomiu. W 1982 został uczniem Józefa Stompla, pod kierunkiem którego w 1986 rozpoczął studia w zakresie gry na fortepianie w Akademii Muzycznej w Katowicach. Studia ukończył w 1991 dyplomem z wyróżnieniem. W latach 1991-96 doskonalił swoje umiejętności podczas kursów mistrzowskich u Karl-Heinza Kämmerlinga w Hanowerze oraz Andre Dumotiera i Jean-Claude’a Vanden-Eyndena w Belgii.
Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów: w 1987 otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Bardolino we Włoszech oraz II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Fundacji Stendhal w Krakowie, w 1990 – nagrodę za najlepsze wykonanie poloneza na Konkursie Chopinowskim w Warszawie, w 1992 – II Grand Prix, nagrodę publiczności oraz nagrodę dla najlepszego Europejczyka na Międzynarodowym Konkursie im. Marguerite Long – Jacques Thibaud w Paryżu, a w 1996 – VI nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Montrealu. Ponadto czterokrotnie był laureatem konkursu na stypendia artystyczne Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a także laureatem „Estrady Młodych” Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.
Wojciech Świtała koncertował w wielu miastach Polski oraz w Holandii, Belgii, Niemczech, Czechach, we Francji, Włoszech, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Argentynie, Peru, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Libii i Maroku. Występował z większością orkiestr symfonicznych w kraju (w tym z Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Kameralną „Amadeus”, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Filharmonii Śląskiej), pod batutą m.in. Jana Krenza, Krzysztofa Missony, Jerzego Katlewicza, Tadeusza Strugały, Agnieszki Duczmal, Volkera Schmidt-Gertenbacha, Mirosława Jacka Błaszczyka, Tomasza Bugaja. W swoim repertuarze ma również utwory kameralne, które wykonuje ze skrzypkiem Szymonem Krzeszowcem, Kwartetem Śląskim, Kwartetem Camerata, Royal String Quartet.
Dokonał nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, BBC, rozgłośni radiowych we Francji oraz stacji telewizyjnych. Dla firm płytowych Polskie Nagrania, Radio Katowice, BeArTon utrwalił utwory Ferenca Liszta, Roberta Schumanna, Fryderyka Chopina, Felixa Mendelssohna-Bartholdy, a wraz z Szymonem Krzeszowcem – komplet sonat na skrzypce i fortepian Johannesa Brahmsa dla firmy fonograficznej Sony Music Polska. W 2000 i 2005 jego nagrania dwukrotnie zostały wyróżnione nagrodą „Grand Prix du Disque Frédéric Chopin”, a w 2002 otrzymał nagrodę przemysłu fonograficznego Fryderyk. W 2006 ukazała się jego płyta zarejestrowana w technologii Super Audio CD z utworami Juliusza Zarębskiego nagrana wspólnie z Royal String Quartet. W 2007 opublikowany został przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina album z Preludiami op. 28 Chopina, wykonanymi na fortepianie marki Pleyel z 1848 oraz Andante spianato i Wielkim Polonezem op. 22 zarejestrowanym na Erardzie z 1849. W 2008 firma DUX wydała płytę nagraną z Piotrem Pławnerem, zawierającą utwory na skrzypce i fortepian Karola Szymanowskiego.
Wojciech Świtała od 1998 zajmuje się także działalnością pedagogiczną. Jest profesorem w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie od 2008 pełni jednocześnie funkcję prorektora ds. dydaktyki i nauki.

aktualizacja: październik 2009

literatura wybrana

Dybowski Stanisław Świtała Wojciech w: Słownik Pianistów Polskich, Selene, Warszawa 2003