Polmic - FB

wykonawcy (P)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Paweł Przytocki,

dyrygent; ur. 13 września 1958, Krosno. Studiował dyrygenturę pod kierunkiem Jerzego Katlewicza w Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył w 1985. W latach 1986-87 był stypendystą Bachakademie Stuttgart, gdzie uczestniczył w kursach mistrzowskich Helmutha Rillinga.
Już od 1983 współpracował z Filharmonią Krakowską, a od 1987 z Teatrem Wielkim w Łodzi. Od 1988 do 1991 był dyrygentem oraz dyrektorem artystycznym Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. W 1992 zadebiutował w Teatrze Wielkim w Warszawie. W latach 1995-97 był dyrektorem artystycznym Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi.
Współpracuje z większością orkiestr filharmonicznych w Polsce, a także z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi za granicą, m.in.: z Budapest Concert Orchestra, Orchestra Sinfonika de Xalapa, Real Filharmonia de Galicia, Capella Istropolitana w Bratysławie, Neue Philharmonie Westfalen, Philharmonisches Staatsorchester Halle, Bilkent Symphony Orchestra w Ankarze, Filharmonią im. Leoša Janáčka w Ostrawie. Z polskimi orkiestrami wielokrotnie koncertował w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Holandii, Francji i Hiszpanii. Uczestniczy regularnie w międzynarodowych festiwalach muzycznych, brał udział m.in: w Athens Festival (1987), Musikfest Stuttgart (1988), Flanders Festival (1989), La Chaise-Dieu Festival (1996), Kissinger Sommer (1998), Bratislava Musik Festival (1999), Augsburger Mozartsommer (2000), Prague Spring (2001), Wratislavii Cantans (2005). Występował również w wielu prestiżowych ośrodkach muzycznych Europy, takich jak Wiedeń (Musikverein), Berlin (Konzerthaus), Bruksela (Palais des BeauxArts), Hamburg (Musikhalle) oraz Bonn (Beethovenhalle).
Dokonał nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej oraz nagrań płytowych dla wytwórni DUX, Aurophon i Point Classics. Jego nagranie I Symfonii Sergiusza Rachmaninowa zostało wyróżnione przez amerykański magazyn muzyczny „La folia”.
Paweł Przytocki od 2005 jest dyrygentem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, gdzie prowadził spektakle: Spartakus Arama Chaczaturiana, Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego, Traviata Giuseppe Verdiego, La bohème Giacomo Pucciniego. Od 2009 pełni obowiązki dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.
Paweł Przytocki obok działalności artystycznej prowadzi również działalność impresaryjną. W 2000 założył Agencję Artystyczną Concerto.

aktualizacja: październik 2009

Strona internetowa artysty: www.przytocki.art.pl