Polmic - FB

wykonawcy (P)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Paweł Przytocki,

dyrygent; ur. 13 września 1958, Krosno. Studiował dyrygenturę pod kierunkiem Jerzego Katlewicza w Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył w 1985. W latach 1986-87 był stypendystą Bachakademie Stuttgart, gdzie uczestniczył w kursach mistrzowskich Helmutha Rillinga. W 2008 nadano mu stopień doktora, a w 2014 - doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk muzycznych, w dyscyplinie artystycznej dyrygentura.

Już od 1983 współpracował z Filharmonią Krakowską, a od 1987 z Teatrem Wielkim w Łodzi. Od 1988 do 1991 był dyrygentem oraz dyrektorem artystycznym Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. W 1992 zadebiutował w Teatrze Wielkim w Warszawie. W latach 1995-97 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi. Nastęnie był dyrygentem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie (2005-2009), gdzie przygotował premiery baletów Spartakus Arama Chaczaturiana i Oniegin Piotra Czajkowskiego w choreografii Johna Cranko. W latach 2008-2012 Paweł Przytocki pełnił stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. W 2017 roku objął funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Łódzkiej im.Artura Rubinsteina w Łodzi.

Maestro współpracuje z większością orkiestr filharmonicznych w Polsce, a także z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi za granicą, m.in.: Budapest Concert Orchestra, Orchestra Sinfonika de Xalapa, Real Filharmonia de Galicia, Capella Istropolitana w Bratysławie, Neue Philharmonie Westfalen, Philharmonisches Staatsorchester Halle, Bilkent Symphony Orchestra w Ankarze, Filharmonia im.Janacka w Ostrawie, Filharmonia Słowacka w Bratysławie, Narodowa Orkiestra Symfoniaczna Ukrainy w Kijowie, Filharmonia Narodowa w Santiago, Filharmonia Narodowa w Zagrzebiu, New Haifa Symphony Orchestra, Buffalo Philharmonic Orchestra, Orquesta Filarmonica de Bogota, Jerusalem Symphony Orchestra, Staatsorchester Rheinische Philharmonie Koblenz, Jenaer Philharmonie.

Z polskimi orkiestrami wielokrotnie koncertował w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Holandii, Francji i Hiszpanii. Uczestniczy regularnie w międzynarodowych festiwalach muzycznych, brał udział m.in: w Athens Festival (1987), Musikfest Stuttgart (1988), Flanders Festival (1989), La Chaise-Dieu Festival (1996), Kissinger Sommer (1998), Bratislava Musik Festival (1999), Augsburger Mozartsommer (2000), Prague Spring (2001), Wratislavii Cantans. Występował również w takich prestiżowych ośrodkach muzycznych Europy, jak Musikverein, Konzerthaus (Berlin), Palais des BeauxArts (Bruksela), Musikhalle (Hamburg) oraz Beethovenhalle.

Dokonał nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej oraz nagrań płytowych dla wytwórni Aurophon, Point Classics, DUX. Jego nagranie I Symfonii Sergiusza Rachmaninowa zostało wyróżnione przez amerykański magazyn muzyczny „La folia” za „rzadko spotykaną intensywność i zaangażowanie w muzyce".

Paweł Przytocki prowadził również działalność impresaryjną: był założycieleim i kieronikiem Agencji Artystycznej Concerto.

Od roku 2008 wykłada w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie prowadzi klasę dyrygentury.

aktualizacja: 2006, 2009 (Małgorzata Kosińska), 2023 (Wiktoria Antonczyk)

Strona internetowa artysty: www.przytocki.art.pl