Polmic - FB

wykonawcy (O)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Irena Olkiewicz, kontrabasistka i pedagog; ur. 29 maja 1954, Bytom. Studia muzyczne ukończyła w 1978 we wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w klasie kontrabasu Edwarda Krysty. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich w Weimarze pod kierunkiem Ludwiga Streichera oraz w Lanciano u Franco Muzziego. W 1992 obroniła doktorat w zakresie gry na kontrabasie w Akademii Muzycznej w Krakowie pod opieką artystyczną Wiktora Gadzińskiego.
Z recitalami kontrabasowymi koncertowała w wielu miastach Polski, Guildhall School of Music and Drama w Londynie, Lanciano we Włoszech, Hochschule für Musik w Kolonii i Michaelstein oraz podczas Światowej Konwencji Kontrabasowej w Butler University w Indianapolis w Stanach Zjednoczonych. Występowała w duecie z kontrabasistą Thomasem Martinem – koncertmistrzem London Symphony Orchestra. Od 1994 koncertuje w duecie z pianistą Andrzejem Jungiewiczem. Była również koncertmistrzem w Cairo Symphony Orchestra i ekspertem klasy kontrabasu w Cairo Conservatoire de Musique w Egipcie. Współpracowała z wieloma orkiestrami w okresach letnich, m.in. z orkiestrą Sinfonia Helvetica pod dyrekcją Grzegorza Nowaka.
Irena Olkiewicz jako solistka nagrała wraz z Andrzejem Jungiewiczem płytę Thais, zawierającą miniatury na kontrabas z towarzyszeniem fortepianu, a jako kameralistka pięć płyt pod batutą Czesława Grabowskiego, Grzegorza Nowaka i Grzegorza Olkiewicza. Dokonała prawykonania utworu Krzysztofa Zgraji Rondo Flamenco, poematu Benedykta Konowalskiego Loch Ness i utworu Yad Vashem oraz Volodimira Runchaka Three Lilias, które zostały zadedykowane artystce, a także Joachima Georga Goerlicha Sonata na kontrabas i fortepian. Wielokrotnie brała udział w programach radiowych i telewizyjnych.
Jest współtwórcą Polskiego Stowarzyszenia Kontrabasistów, w którym od 1994 sprawuje funkcję prezesa. W 1996 rozpoczęła edycję kontrabasowego magazynu „KontraBasista” (w 2000 otrzymała nagrodę za redakcję tego magazynu przyznaną przez Fundację Dawida Waltera – profesora Julliard School of Music w Nowym Jorku) oraz współtwórcą Międzynarodowych Mistrzowskich Kursów Kontrabasowych, które odbywają się co roku we Wrocławiu. Jest także ekspertem Ministerstwa Edukacji i Sportu. W 1997 założyła żeńską Polską Orkiestrę Kameralną „Sotto Voce” – jej opiekę artystyczną powierzyła fleciście Grzegorzowi Olkiewiczowi. W 2004 zorganizowała I Światowy Festiwal Kontrabasowy we Wrocławiu, za co otrzymała Wrocławską Nagrodę Muzyczną oraz Nagrodę „Złotego Krasnala” przyznaną przez dziennikarzy „Gazety Wyborczej”.
Irena Olkiewicz w latach 1978-91 pracowała w Państwowej Filharmonii we Wrocławiu jako muzyk solista. Od 1980 prowadzi klasę kontrabasu w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Prowadzi również klasy mistrzowskie w kraju (Bystrzyca Kłodzka, Wojnowice) oraz za granicą (Londyn, Kolonia, Michaelstein). Jest jurorem międzynarodowych konkursów kontrabasowych – Ludwigslust w Niemczech i Kalamazoo-Michigan w Stanach Zjednoczonych.

Kontakt
e-mail:
wbf.irena@tlen.pl
tel./fax: (+48 71) 322 03 33
tel. komórkowy: (+48) 601 566 008
adres: ul. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 107/4, 50-307 Wrocław